Korespondencja z Rzymu
Około 100 tys. wiernych wypełniło w niedzielne południe plac św. Piotra, by wziąć udział w przedostatniej wspólnej modlitwie Anioł Pański z Benedyktem XVI. Papież został przyjęty owacyjnie. Powiewały transparenty z napisami „Dziękujemy", „Kochamy Cię", a na jednym wypisano „Zostań".
Było kilkanaście polskich flag. W krótkiej katechezie na pierwszą niedzielę Wielkiego Postu papież wezwał wiernych, by przygotowali się na święta Wielkiejnocy nawróceniem i pokutą, duchową odnową, wyrzeczeniem się pychy i egoizmu. Przestrzegał przed fałszywym dobrem, które każe wierzyć, że najwyższymi wartościami są władza i zaspokajanie potrzeb, co spycha Boga na drugi, niewidoczny plan. Zwracając się do wiernych w różnych językach, Benedykt XVI nie nawiązał bezpośrednio do swej rezygnacji, ale prosił o modlitwę za siebie i swego następcę. Papież podziękował po polsku Polakom „za modlitewne wsparcie i duchową bliskość w tych szczególnych dniach dla Kościoła i dla mnie".
Ojciec Święty podziękował Polakom za wsparcie w tych szczególnych dniach
W niedzielę wieczorem trwające do przyszłej soboty rekolekcje w Watykanie poprowadzi kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, jeden z najwybitniejszych intelektualistów Kurii Rzymskiej, cieszący się również respektem i uznaniem niewierzących, wymieniany wśród kandydatów na przyszłego papieża. Prowadzenie rekolekcji w Watykanie jest ogromnym zaszczytem. Znany watykanista Marco Tosatti twierdzi, że za powierzeniem tego zadania Ravasiemu stał aktualny sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone, który w ten sposób w kontekście zbliżającego się konklawe wskazał swego faworyta. W rekolekcjach dla Kurii Rzymskiej weźmie udział 28 kardynałów elektorów. Kard. Ravasi powiedział: „Moje zadanie, po burzy, jaką wywołała rezygnacja, będzie głównie polegało na stworzeniu oazy refleksji i spokoju".