Plany władz Shenzhen, półtoramilionowego miasta w południowo-wschodnich Chinach, w prowincji Guangdong, bezpośrednio graniczącego z Hongkongiem, budzą w społeczeństwie silne kontrowersje.

Plan, przedłożony władzom prowincji Guangdong zakłada, że w "pudełku życia" rodzice będą mogli zostawić swoje nowo narodzone dzieci bezkarnie i anonimowo. Wielu użytkowników mediów społecznościowych krytykuje ten pomysł twierdząc, że "pudełko życia" będzie zachęcać nieodpowiedzialnych rodziców do pozbywania się niechcianego potomstwa.

Jednak szef Ośrodka Pomocy Społecznej w Shenzhen, Tang Rongsheng, wskazuje, że "pudełko życia" tak naprawdę ucieleśnia ideę interesu dziecka, który zawsze powinien być priorytetem. Wskazuje też, że do ośrodka, który prowadzi, tylko w tym roku podrzucono prawie sto niemowląt.

Dotychczas jedynym miastem w Chinach, który stworzył takie "pudełko życia", jest Shijiazhuang, dwuipółmilionowa metropolia we wschodnich Chinach. Stworzono je w 2011 roku i do tej pory znalazło się w nim 170 dzieci.

Pomysłodawcy chińskich "okien życia" liczą na to, że ich śladem pójdą inne chińskie miasta. Mają też nadzieję, że udostępnienie możliwości bezkarnego pozostawienia noworodka czy niemowlęcia ograniczy liczbę aborcji, która w Chinach jest na porządku dziennym, szczególnie z powodu obowiązującej od lat (a niedawno nieznacznie złagodzonej) polityki jednego dziecka. Częstym powodem usuwania ciąży jest także stwierdzenie w badaniu żeńskiej płci dziecka.

"Pudełka życia" w Korei Południowej

W niedalekiej Korei Południowej rocznie porzucane są setki dzieci. "Baby box" w tym kraju wprowadził pastor Lee. Pomagał w ten sposób kobietom, dla których często urodzenie dziecka z nieprawego łoża było życiową tragedią, szczególnie ze względu na surowe obyczaje. Koreańskie władze nakazały jednak pastorowi likwidację "pudełek życia", gdyż pozostawienie w nich dzieci spowalnia proces adopcji, ponieważ dzieci nie są nigdzie zarejestrowane.

Pastor Lee jednak odmówił wykonania polecenia i nadal kontroluje istniejące "pudełka życia" twierdząc wyzywająco, że "nie ma nic nielegalnego w ratowaniu czyjegoś życia".

"Pudełka życia" pastora Lee w Korei Południowej

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Idea "okien życia" narodziła się już w średniowieczu. Najstarsze zachowane '"okno życia" pochodzi z 1198 i znajduje się w Rzymie przy powstałym z inicjatywy papieża Innocentego III szpitalu Ducha Świętego.

W Polsce pierwsze "okno życia" powstało w marcu 2006 roku u sióstr nazaretanek w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39. Oznaczono je herbem Jana Pawła II oraz logo Caritas. Do kwietnia 2012 poprzez 49 okien życia przyjęto 41 noworodków.

Wikipedia