Po rozmowach w Londynie: nie ma przełomu [RELACJA]

Do dwóch, a według niektórych mediów do trzech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych czwartkowych starć w Doniecku. Sekretarz stanu John Kerry spotkał się w Londynie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Tematem rozmów było rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. - Nie mamy wspólnego poglądu z USA na temat sytuacji na Krymie - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow po spotkaniu. Zaznaczył, że Rosja zamierza uszanować "wolę narodu krymskiego, którą wyrazi on w niedzielnym referendum". Z kolei John Kerry powiedział, że uznanie przez parlament rosyjski referendum na Półwyspie Krymskim będzie oznaczać "aneksję Krymu tylnymi drzwiami". Interfax-Ukraina poinformowała wieczorem cytując premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, że polityczna część umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską zostanie podpisana 21 marca 2014 roku.

Aktualizacja: 14.03.2014 23:51 Publikacja: 14.03.2014 06:41

Po rozmowach w Londynie: nie ma przełomu [RELACJA]

Foto: AFP

Na ciąg dalszy relacji zapraszamy rano

23:48

Gubernator Charkowa miał powiedzieć, że za ofiarami wieczornych zajść stoją Rosjanie.

'Situation in #Kharkiv is well-organized provocation by #russian forces' says acting governor #Kernes |PR #Ukraine

23:40

Aktywiście Euromaidanu informują, że na Placu Wolności w Charkowie doszło do zamieszek, w wyniku których zginęły 2 osoby. Rannych zostało 5 kolejnych osób.

#Kharkiv

: 2 ppl reported dead, 5 injured in clashes btwn pro-Russian & group of unknown. ukrpravda

http://t.co/qlwo8BtTgO

|PR News

23:25

Kiedy w Kijowie ukraińskie władze przystępują do porządkowania państwa, ogłaszają program reform, krok po kroku dla swojej sprawy zdobywają poparcie większości demokratycznego świata, na wschodzie i południu Ukrainy wciąż dominuje perspektywa podżegaczy wojennych. To z jednej strony Krym, który ogłupiony rosyjską propagandą o nadciągającej fali ukraińskiego nacjonalizmu już jutro zagłosuje w lokalnym „referendum"; z drugiej – coraz gorętszy Donieck, gdzie polała się krew i zaczęli ginąć ludzie. Przeczytaj komentarz redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Bogusława Chraboty

23:22

Polityczna część umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską zostanie podpisana 21 marca 2014 roku

- powiedział premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, którego cytuje Interfax-Ukraina.

"Rozmawiałem z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i (w rozmowie) zostało dopowiedziane, że 21 marca na szczycie dojdzie do podpisania części politycznej umowy o stowarzyszeniu między Ukrainą a Unią Europejską" - powiedział Jaceniuk w nagraniu wideo wyemitowanym w programie telewizyjnym "Szuster Live".

Umowa stowarzyszeniowa, którą Ukraina już parafowała, zawiera część polityczną i handlową, tzw. DCFTA (umowę o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu). 6 marca na nadzwyczajnym szczycie UE w Brukseli przywódcy państw członkowskich zgodzili się podpisać polityczną część możliwie szybko, jeszcze przed majowymi wyborami na Ukrainie.

23:15

Nie wchodźcie na wschodnią Ukrainę pod jakimkolwiek pozorem

- z takim apelem do władz rosyjskich zwrócił się minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski oraz szef dyplomacji Węgier Janos Martonyi uczestniczyli w ponownym otwarciu w Krakowie konsulatu Węgier.

- W związku z tym, co stało się wczoraj w Doniecku i co jeszcze może się stać w najbliższych dniach, pragnę ponowić apel do władz rosyjskich: nie wchodźcie na wschodnią Ukrainę pod jakimkolwiek pozorem - powiedział szef polskiej dyplomacji dziennikarzom.

23:03

Ukraina nie może stać się nowym murem berlińskim

- głosi wspólne oświadczenie b. ministrów SZ Polski i Rosji Adama Rotfelda i Igora Iwanowa, b. wiceministra SZ Niemiec Wolfganga Ischingera, b. brytyjskiego sekretarza obrony Desa Browne'a i b. senatora USA Sama Nunna.

"Dzisiejsza sytuacja Ukrainy stanowi poważne zagrożenie i stwarza konieczność podjęcia wspólnych działań. Ukraina nie może stać się nowym murem berlińskim w Europie. Jej podzielenie mogłoby oznaczać ponowny podział Europy" - podkreślili politycy w oświadczeniu.

Jego autorzy zwrócili uwagę, że "każde długofalowe rozstrzygnięcie obecnego kryzysu na Ukrainie powinno obejmować poszanowanie niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, jak również poszanowanie praw i aspiracji wszystkich grup etnicznych mieszkających na Ukrainie".

23:01

Nad Krymem przechwycono amerykański bezzałogowy samolot bojowo-zwiadowczy

- poinformowała na swej stronie internetowej rosyjska korporacja państwowa Rostech (d. Rostechnologii). Nie podano daty przechwycenia amerykańskiego drona.

"Dron MQ-5B, jeśli sądzić po oznaczeniu identyfikacyjnym, należał do 66. brygady zwiadowczej bazującej w Bawarii" - napisano na stronie internetowej korporacji.

Według tego źródła na początku marca amerykańska brygada została przerzucona do ukraińskiego Kirowogradu, skąd drony dokonują zwiadowczych lotów w stronę Krymu i rosyjskich obwodów przygranicznych.

22:43

69 proc. Amerykanów postrzega Rosję i jej prezydenta Wladimira Putina jako zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych wobec eskalacji napięcia między Moskwą a Waszyngtonem w związku z wydarzeniami na Ukrainie - pokazują wyniki nowego sondażu.

Opublikowane w piątek przez CNN/ORC International wyniki badania opinii publicznej zostały zestawione z rezultatami podobnego sondażu sprzed dwóch lat: wtedy tylko 47 proc. Amerykanów spoglądało na Rosję i Putina jako na zagrożenie dla USA.

- Te 69 procent to najwyższy wynik od czasu rozpadu ZSRR - powiedział Keating Holland, szef działu sondaży telewizji CNN.

22:40

Na Krymie i w Sewastopolu sobota ma być "dniem ciszy" przed wyznaczonym na niedzielę referendum w sprawie połączenia Autonomicznej Republiki Krymu z Rosją - pisze rosyjska agencja ITAR-TASS.

21:45

Rosyjskie ministerstwo obrony nie zgodziło się na lot rozpoznawczy ukraińskiego samolotu nad terytorium Rosji w ramach porozumienia "Open Skies"

. Jak sprecyzowano, Ukraińcy nie byli w stanie w terminie uiścić wymaganej opłaty i prosili o możliwość lotu "na kredyt". Moskwa odrzuciła ich prośbę.

Ukraińskie władze chciały wykonać lot rozpoznawczy nad rosyjskimi okręgami graniczącymi z Ukrainą pomiędzy 17 a 24 marca. O zgodę do Rosji wystąpili w czwartek. Z racji na tak krótki termin Ukraina nie była w stanie uiścić stosownej zapłaty. Organizowanie misji z dnia na dzień ma związek z dużymi ćwiczeniami wojskowymi w zachodniej Rosji.

Porozumienie Open Skies, formalnie nazywane "Traktat o Otwartych Przestworzach" umożliwia loty rozpoznawcze nad terytoriami sygnatariuszy. Podpisano je w 1992 roku, ale weszło w życie dopiero w 2002 roku. Przystąpiły do niego 34 państwa, w tym praktycznie wszystkie w Europie i USA oraz Kanada.

21:34

Rada Bezpieczeństwa ONZ jutro znów zbierze się na specjalnym posiedzeniu poświęconym Ukrainie. Jej członkowie mają głosować nad popieraną przez kraje zachodnie rezolucją, uznającą referendum na Krymie za niezgodne z prawem międzynarodowym - podaje agencja AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Rosja z pewnością sprzeciwi się przyjęciu rezolucji. Jutrzejsze posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ (godz. 16:00 naszego czasu) odbędzie się na żądanie Amerykanów. Chcą oni, by w rezolucji potępiono referendum w sprawie Krymu i potwierdzono terytorialną integralność Ukrainy.

21:20

– Skuteczna obrona Ukrainy nie wchodzi w grę przy ogromnej przewadze sił rosyjskich – mówi „Rz" Władimir Sidenko, szef kijowskiego think tanku Centrum Razumkowa. Nie pomogą tworzone naprędce oddziały Gwardii Narodowej, które docelowo liczyć mają 60 tys. żołnierzy. Gwardia ma wspierać wojsko i siły milicyjne także w ochronie granic państwowych. Zapowiadający wcześniej utworzenie takiej formacji Ołeksandr Turczynow nie krył, że decyzja ta ma związek z zajęciem Krymu przez Rosję.

Nie wiadomo, na ile wiarygodny jest scenariusz wojenny. Szef rosyjskiego MSZ zapewnił, że Rosja nie ma żadnych planów wkroczenia na teren Ukrainy. Trudno byłoby spodziewać się innej deklaracji. Czytaj tekst Piotra Jendroszczyka

20:46

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow

oświadczył, że wydarzenia na Krymie to próba "siłowego" odrodzenia imperium sowieckiego, a Rosja, która się tym zajmuje, nie okazuje chęci pokojowego rozwiązania konfliktu z jego krajem.

20:44

Rzecznik Białego Domu Jay Carney

podkreślił, nie podając szczegółów, że USA są gotowe zareagować "szybko" na zaplanowane na niedzielę referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej.

Carney skonstatował "z ubolewaniem", że Rosja nie zdecydowała się na podjęcie działań w celu deeskalacji kryzysu na Ukrainie.

20:40

Niedzielne referendum ws. przyłączenia Krymu do Rosji nie będzie miało skutków prawnych ani legitymacji politycznej - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Plebiscyt jest sprzeczny z konstytucją Ukrainy i prawem międzynarodowym - podkreślił.

"Tak zwane referendum w ukraińskiej Autonomicznej Republice Krymu będzie jednoznacznym pogwałceniem ukraińskiej konstytucji i prawa międzynarodowego. Jeśli zostanie przeprowadzone, nie będzie miało żadnych skutków prawnych ani politycznej legitymacji" - ocenił Rasmussen w oświadczeniu.

Według szefa Sojuszu przeprowadzenie referendum podważy międzynarodowe wysiłki zmierzające do znalezienia "pokojowego i politycznego" rozwiązania dla kryzysu na Ukrainie. Będzie też sprzeczne z zapisami Karty Narodów Zjednoczonych - zauważył Rasmussen.

20:31

Rosja twierdzi że przechwyciła amerykański dron nad Krymem http://t.co/UMVMp1ympu

20:28

Korea Płn popiera działania Rosji na Krymie bo to spisek faszystów z USA http://t.co/Bc5yPPOEuu

20:18

- Wszystkie działania Rosji są skoncentrowane na Ukrainie jako takiej, a nie na samym półwyspie. Chodzi o to, żeby spróbować przeprowadzić manewr pełzającej ingerencji w innych częściach Ukrainy Wschodniej. Rosji nie zależy na otwartym konflikcie, ale jeśli Ukraina okaże się oporna na próby ingerencji rosyjskiej nie wiadomo czy nie zwycięży logika rozpętania konfliktu – mówił w TOK FM Jarosław Ćwiek–Karpowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

19:40

W związku z doniesieniami o eskalacji przemocy i zaginięciach osób tuż przed niedzielnym referendum na Krymie konieczne jest natychmiastowe ustanowienie międzynarodowej misji monitorującej prawa człowieka na terytorium Ukrainy - alarmuje Amnesty International.

19:21

Ponad 40 tys. osób wzięło udział w pokojowych akcjach protestów przeciwko zaplanowanemu w niedzielę referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji

- poinformował Medżlis (parlament) Tatarów krymskich.

- Dziś we wszystkich zakątkach Krymu odbyła się bardzo szeroko zakrojona akcja. Według wstępnych obliczeń wzięły w niej udział 42 tys. osób, przy czym byli to nie tylko Tatarzy krymscy, ale przedstawiciele różnych narodowości - powiedziała w tatarskiej telewizji ATR członkini prezydium Medżlisu Emine Awamilewa.

Jak podkreśliła, akcja odbywała się praktycznie na całym Krymie i miała pokojowy przebieg. - Z informacji, które otrzymaliśmy z regionów, wynika, że wszystko odbyło się dość spokojnie i pokojowo - zaznaczyła.

(źródło: AFP)

19:00

Szef NATO: referendum na Krymie będzie pogwałceniem konstytucji Ukrainy i prawa międzynarodowego.

18:44

Ukraińska Państwowa Straż Graniczna przerzuca swe siły z obwodów zachodnich na wschód.

W piątek w tym kierunku wyruszyło ze Lwowa ponad 300 żołnierzy zachodniego dowództwa wojsk ochrony pogranicza.

W skład tej grupy wchodzą funkcjonariusze SG z obwodów: lwowskiego, iwano-frankowskiego, zakarpackiego, czerniowieckiego i wołyńskiego. Większość zgłosiła się na ochotnika.

- Są to najlepsi pogranicznicy, ochotnicy, którzy służyli dotychczas na granicy zachodniej. Zostaną zaangażowani do intensywnej ochrony granicy na wschodzie państwa, a w razie czego będą bronili jej przed grupami dywersyjno-zwiadowczymi - powiedział cytowany przez miejscowe media naczelnik zachodniego dowództwa SG Ukrainy generał Artur Horbenko.

Kolejna grupa wyruszy na wschód Ukrainy w sobotę. Straż Graniczna poinformowała, że wyekwipowała swoich ludzi nie tylko w broń palną, ale również w sprzęt do walki z ciężkimi pojazdami wojskowymi.

18:35

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl wezwał narody Rosji i Ukrainy do umacniania ich jedności duchowej i cerkiewnej, a także wyraził nadzieję, że między Rosjanami i Ukraińcami nie dojdzie do wojny.

"Modlimy się dzisiaj o to, aby nigdy nie doszło do starć zbrojnych między braćmi; aby bracia we wierze, bracia jednej krwi nie starli się w groźnej wojnie, przynosząc sobie wzajemnie śmierć i zniszczenia" - oświadczył Cyryl po uroczystej liturgii w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji.

18:25

Agencja RIA "Novosti" donosi o zwolnieniu za kaucją o wysokości 125 milionów euro ukraińskiego oligarchy Dmytra Firtasza, który wczoraj został zatrzymany przez austriacką policję na prośbę FBI.

18:14

Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow

w liście opublikowanym przez rosyjskie media zaapelował do stron konfliktu na Ukrainie o poszukiwanie "wyjścia możliwego do przyjęcia dla wszystkich Rosjan i Ukraińców, które zapobiegłoby nowej zimnej wojnie".

Ostatni przywódca ZSRR, oceniany na Zachodzie bardzo pozytywnie jako inicjator procesu pierestrojki, demokratycznego otwarcia w ówczesnym komunistycznym supermocarstwie, napisał, że korzenie obecnego kryzysu autonomii krymskiej na Ukrainie tkwią w "nierozsądnej i niebezpiecznej dezintegracji" Związku Radzieckiego.

"Walczyłem wszystkimi środkami politycznymi, jakie miałem do dyspozycji, aby utrzymać jedność państwa. Również po spisku przywódców Federacji Rosyjskiej, Ukrainy i Białorusi (mającym na celu zlikwidowanie ZSRR) ostrzegłem przed wielkimi niebezpieczeństwami, jakie niosą ze sobą tego rodzaju działania" - napisał Gorbaczow.

18:04

Uznanie przez parlament rosyjski referendum na Półwyspie Krymskim będzie oznaczać "aneksję Krymu tylnymi drzwiami" - powiedział John Kerry.

18:00

Rosyjskie lotnictwo morskie rozpoczęło manewry na Morzu Śródziemnym http://t.co/ek1OwL16HO

17:57

- Przedstawiłem kilka idei, które mogłyby zapewnić drogę naprzód, ale po zażartej dyskusji pan minister powiedział jasno, że prezydent Putin nie jest gotowy na podejmowanie jakichkolwiek decyzji w sprawie Ukrainy aż do referendum w niedzielę - powiedział Kerry i podkreślił, że trwająca sześć godzin rozmowa była otwarta, uczciwa i konstruktywna.

17:55

John Kerry przekazał ministrowi spraw zagranicznych Rosji, że ''będą konsekwencje, jeśli Rosja nie znajdzie sposobu, aby zmienić kurs swojej polityki''. - Nie mówimy, że jest to groźba. Natomiast mówimy, że będzie to bezpośrednią konsekwencją wyborów, jakie Rosja podejmie albo nie. Jeśli Rosja będzie na miejscu zwiększać napięcia albo grozić Ukrainie, to doprowadzi to do jeszcze mocniejszej reakcji i kosztów dla Rosji - podkreślił Kerry.

17:52

Aktywiści Euromajdanu poinformowali na Twitterze, że nieznane osoby porwały  ze szpitala wojskowego w Symferopolu jego dyrektora, pułkownika Eugeniusza Brewera.

Right now were arrested & taken head of #Simferopol military hospital by unknown military people - Crimea_SOS |PR News #Crimea #Ukraine

17:49

- Rosyjskie manewry wojskowe u granic Ukrainy budzą niepokój; USA proponowały ich przerwanie - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry.

Przestrzegł Rosję przed prowadzeniem polityki faktów dokonanych na Ukrainie i zapowiedział, że koszt takiego postępowania będzie jeszcze wyższy.

17:40

- USA głęboko wspierają rząd Ukrainy i preferujemy bezpośredni dialog pomiędzy Ukraina a Rosją jako najlepszy sposób zażegania kryzysu – powiedział John Kerry na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem rosyjskiej dyplomacji.

- Przybyłem tu w dobrej wierze, z konstruktywnymi ideami, które przedłożyliśmy naszym partnerom, próbując przywrócić i uszanować suwerenność i integralność terytorium Ukrainy. Jednocześnie biorąc pod uwagę uzasadnione obawy Rosji - zaznaczył.

John Kerry powiedział, że rozmowy z Rosją na temat Ukrainy będą kontynuowane w najbliższych dniach. Przedmiotem konsultacji będą też inne kwestie międzynarodowe takie jak Iran czy Syria.

17:39

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wyraziło zdumienie z powodu czwartkowej rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie Ukrainy

; oceniło, że przekłamuje ona istotę zachodzących tam wydarzeń.

"Wywołuje zdumienie jawnie antyrosyjski charakter wczorajszej rezolucji Parlamentu Europejskiego. Zawarte w niej sformułowania są nieakceptowalne i niesprawiedliwe, a wnioski całkowicie przekłamują istotę wydarzeń zachodzących na Ukrainie" - oświadczyło MSZ FR.

17:38

Mistrzostwa Europy w sumo przeniesione z Krymu do Warszawy http://t.co/uVFJbCXe6c

17:25

W odwecie za poparcie sankcji Rosja faktycznie zablokowała litewski port w Kłajpedzie http://t.co/bv3j2itBkh

17:23

Nieodpowiedzialnym i cynicznym nazwało ukraińskie MSZ oświadczenie Rosji w sprawie wydarzeń w Doniecku, gdzie dzień wcześniej doszło do krwawych starć między uczestnikami prorosyjskiego wiecu a zwolennikami jedności Ukrainy. Czytaj więcej

17:18

Lista osób objętych sankcjami UE w związku z kryzysem na Krymie może być gotowa dopiero w niedzielę wieczorem, po referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji - twierdzą unijni dyplomaci. Sankcje mają dotknąć separatystów z Krymu oraz grupę Rosjan.

17:13

Ukraina poprosiła USA o broń, amunicję. Biały Dom odmówił http://t.co/diSzF4t393

17:05

VP Joe Biden przyleci we wtorek do Polski na kilka godzin http://t.co/qyt5kpSIoP

16:50

Szef rosyjskiego MSZ powiedział, że jeśli Kosowo było specjalnym przypadkiem, to Krym też powinien być tak potraktowany. - Krym znaczy dla Rosji więcej niż Falklandy znaczyły dla Wielkiej Brytanii - dodał.

Uznał, że sankcje wobec Rosji to nieskuteczny instrument, który nie pomoże wzajemnym stosunkom.

- Rosja nie potrzebuje żadnych międzynarodowych struktur do mediacji z Ukrainą - dodał.

Zapewnił, że Rosja nie planuje wkroczyć na wschodnią Ukrainę.

16:48

- Nie mamy wspólnego poglądu z USA na temat sytuacji na Krymie - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Zaznaczył, że Rosja zamierza uszanować "wolę narodu krymskiego, którą wyrazi on w niedzielnym referendum".

16:42

Proces wchodzenia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej zajmie do roku - oświadczył premier krymskiej autonomii Siergiej Aksjonow na konferencji prasowej w Symferopolu. Odrzucił przy tym ewentualność, by Krym mógł stać się niepodległym państwem.

- Myślę, że okres przejściowy potrwa do roku. Potem będziemy już mogli w pełni uczestniczyć we wszystkich procesach i korzystać z ulg Federacji Rosyjskiej - oświadczył Aksjonow.

16:40

Prezydent USA Barack Obama powiedział, że wciąż ma nadzieję na dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu w związku z Krymem. Przestrzegł przed konsekwencjami dla Rosji, jeśli ta droga zawiedzie.

16:34

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow potwierdził po rozmowie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że różnice między Rosją a Zachodem w sprawie Ukrainy wciąż istnieją.

- Zarówno my jak i nasi amerykańscy partnerzy jesteśmy bardzo poruszeni tą sytuacją. Wytłumaczyliśmy naszą pozycję dotyczącą tego, jakie są jej przyczyny tych wydarzeń i jakie w związku z tym powinny zostać podjęte kroki przez społeczność międzynarodową, aby pomóc w rozpoczęciu szeroko zakrojonego dialogu, aby pokonać szerokie rozłamy w społeczeństwie i przeprowadzenie reformy konstytucyjnej, która powinna uwzględniać interesy wszystkich regionów Ukrainy - powiedział Siergiej Ławrow na konferencji prasowej.

- USA powinno zwrócić uwagę na to, że nie są wypełniane postanowienia umowy z 21 lutego - dodał.

- Rozmowa była zdecydowanie korzystna i pożyteczna - zaznaczył Ławrow.

16:33

Trybunał Konstytucyjny Ukrainy: referendum na Krymie i decyzja o jego wejściu do Rosji niekonstytucyjne.

16:29

Tatarzy krymscy jawią się nam jako egzotyczny lud Wschodu, żyjący w namiotach na stepach, utrzymujący się z pasterstwa i grabieży. Czytaj więcej

16:20

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i szef sejmowej komisji SZ Grzegorz Schetyna udają się w poniedziałek do Kijowa

, na posiedzenie prezydium Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy. Polacy i Litwini chcą wesprzeć suwerenność i integralność Ukrainy.

Posiedzenie prezydium Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Republiki Litewskiej oraz Rady Najwyższej Ukrainy odbędzie się z inicjatywy przewodniczącej Sejmu Litwy Lorety Grauziniene; Litwa sprawuje obecnie przewodnictwo w Zgromadzeniu.

16:11

Cały świat powinien solidarnie wywierać presję na rzecz pokoju na Ukrainie - oświadczył  premier Donald Tusk. W jego ocenie, wydarzenia w Doniecku mogą być zapowiedzią "dramatu na jeszcze większą skalę niż do tej pory".

Szef polskiego rządu odniósł się w ten sposób do starć w Doniecku, do których doszło w czwartek między uczestnikami prorosyjskiego wiecu i zwolennikami jedności Ukrainy. Ukraińskie portale internetowe podały w piątek, że zginęły trzy osoby, a 50 zostało rannych.

- Cały świat powinien solidarnie wywierać presję na rzecz pokoju w tym regionie.

(...) Chyba nie ma w tym słowa przesady, Polska jest państwem najbardziej ze wszystkich zainteresowanym pokojowym rozwiązaniem tego kryzysu - powiedział Tusk.

16:03

F-16 które dziś i wczoraj przyleciały do Polski wchodzą w skład 555. Eskadry Myśliwskiej z bazy Aviano we Włoszech pic.twitter.com/XQPfDJXINK

15:56

Spotkanie amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem przedłużyło się znacznie poza przewidziany czas. Jeszcze przed rozmowami w Londynie, obaj nie kryli, że w sprawie Krymu i Ukrainy dzielą ich poważne różnice zdań.

15:50

Republikański senator John McCain złożył dziś wizytę na Ukrainie. Poniżej dzisiejsze zdjęcie Majdanu Niepodległości.

View of the Maidan today #Ukraine #euromaidan pic.twitter.com/O7lHChX7kR

15:43

Przed niedzielnym referendum w sprawie Krymu na europejskich giełdach panuje niewielkie zamieszanie. Po porannych spadkach nastąpiły wzrosty; wskaźniki amerykańskie są raczej stabilne.

15:37

Aktualnie w Polsce hospitalizowanych jest 57 rannych na Majdanie Ukraińców. MSW nadal będzie finansować ich leczenie.

15:34

W Symferopolu opublikowano wyniki sondażu, przeprowadzonego - jak podaje agencja Interfax-Ukraina - przez "członków inicjatywy obywatelskiej ds. badania nastrojów publicznych Sriez" (Przekrój). Badanie wskazuje, że za przyłączeniem Autonomicznej Republiki Krymu do Rosji opowiada się aż ponad 90 proc. mieszkańców półwyspu.

"Według wyników sondażu absolutna większość respondentów (97 proc.) negatywnie ocenia następstwa Majdanu (protestów przeciwko rządom obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza na Majdanie Niepodległości w Kijowie), oraz inicjatywy nowych władz zmierzające do ograniczenia praw mniejszości narodowych Ukrainy. Dziewięciu na dziesięciu mieszkańców Krymu uważa obecne władze ukraińskie za nielegalne" - czytamy.

Uczestnicy tego sondażu sądzą ponadto, że negatywny obraz wydarzeń na Krymie to efekt nacisków ze strony Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Inicjatywa Sriez nie pojawiała się wcześniej w żadnych przedsięwzięciach dotyczących badania opinii publicznej na Ukrainie.

15:31

Kontrolowana przez Rosjan Autonomiczna Republika Krymu w kwietniu może przejść na rozliczenia w rublach, gdy zaś przyłączy się do Rosji, przystosowanie do obowiązujących w niej standardów zajmie jej około roku - oświadczył wicepremier ARK Rustam Temirgalijew.

Polityk przyznał, że rezygnacja z hrywien na rzecz rubli to wynik obaw, że władze w Kijowie mogą ograniczyć napływ ukraińskiej waluty na Krym.

- Ukraiński skarb państwa ponownie zablokował konta republiki. Sytuacja nie jest dziś katastrofalna, ponieważ mamy system alternatywny, jednak bez szybkiego wprowadzenia na Krymie rubla utrzymanie stabilizacji finansowej będzie trudne (...). Dlatego też kwestia wprowadzenia rubla to sprawa około dwóch tygodni - powiedział Temirgalijew w  rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

15:27

Nagranie z miasta Kercz (Krym).

????? 14.03.2014 ?????????? ?????,?????. http://t.co/TwnGiunuov

15:22

Aktywiści Euromajdanu donoszą na Twitterze, że większość bankomatów w Symferopolu jest pusta.

In #Simferopol most ATMs are empty,long lines at Banks for cash,amid anxiety before referendum pic.twitter.com/PuZU1hrA7z

15:20

US Army odwołuje lipcowe manewry w Rosji, ale nie odwołuje lipcowych manewrów na Ukrainie http://t.co/xb7rIFzWIA

15:17

Dzisiejsze spotkanie sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Po raz ostatni sekretarz stanu USA i rosyjski szef dyplomacji spotkali się 6 marca. Poprzednie spotkania były bezowocne.

John Kerry is in London today with Russian foreign minister Sergei Lavrov http://t.co/LmODTpTwGT pic.twitter.com/x92YLJnlrE

15:12

Aerofłot i inne rosyjskie linie lotnicze omijają teraz przestrzeń powietrzną Ukrainy http://t.co/dLiqliMtQH

15.00

Tatarzy krymscy i miejscowa ludność utworzyli łańcuch - pisze portal pravda.com.ua. Chcą w ten sposób przekazać, że Krym powinien pozostać w granicach Ukrainy. Zobacz zdjęcia.

14.55

Zastępca sekretarza generalnego ONZ Ivan Szimonović ocenił, że na wschodzie Ukrainy nie dochodzi do masowych naruszeń praw ludności rosyjskojęzycznej. Jak mówił dziś na konferencji prasowej w Kijowie, poszczególne incydenty nie mają systemowego charakteru.

14.34

Dziś do bazy w Łasku przyleciało sześć kolejnych amerykańskich myśliwców F-16. W podłódzkiej bazie jest już komplet samolotów przydzielonych Polsce w ramach wsparcia w związku z sytuacją na Krymie. Czytaj więcej.

13.49

Niemiecki "Bild" informuje dziś na swojej stronie internetowej, że w ramach planowanych sankcji wobec Rosji UE i USA zamierzają zakazać wydawania swych wiz 13 osobom z najwyższych rosyjskich sfer politycznych i gospodarczych. Tu znajdziesz listę osób objętych sankcjami.

Zakaz ten miałby wejść w życie w razie przeprowadzenia na Krymie referendum w sprawie przynależności półwyspu do Rosji.

13.44

Na Krymie trwają proukraińskie demonstracje przeciw inwazji Rosji. Euromajdan zamieszcza zdjęcia na Twitterze.

Pro-Ukrainian rally in #Simferopol against #russiainvasion and #Crimean referendum |PR news pic.twitter.com/s9e5DvMeu9

13.32

Misja OBWE na Ukrainę musi być uzgodniona z przywódcami wszystkich regionów, do których ma być wysłana - podało rosyjskie MSZ.

Potwierdziło, że Rosja poparła mandat dla misji obserwatorów na Ukrainie.

13.09

500 członków ochotniczej Samoobrony Majdanu wstąpiło dziś do nowo powołanej Gwardii Narodowej Ukrainy i rozpoczęło szkolenie bojowe na jednym z poligonów w okolicach Kijowa.

Ochotnicy wyruszyli na poligon wprost z Majdaniu Niepodległości w centrum ukraińskiej stolicy, którego bronili przed oddziałami MSW w trakcie trwających od listopada zeszłego roku do lutego protestów przeciwko ekipie obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza.

12.42

Władze Krymu, które zapowiedziały, że przejmą znajdującą się na półwyspie własność państwa ukraińskiego, oświadczyły dziś, że jedną z tych firm - spółkę energetyczną Czornomornaftohaz są potem gotowe sprywatyzować i sprzedać np. rosyjskiemu Gazpromowi. Czytaj więcej.

12.37

Rosja może odpowiedzieć na sankcje gospodarcze ze strony Zachodu rozszerzeniem kontaktów handlowych z Chinami i krajami Azji Południowo-Wschodniej - informuje dziennik "Wiedomosti".

Powołując się na trzech urzędników federalnych, ta opiniotwórcza gazeta gospodarcza przekazuje, że z inicjatywy rządu w Moskwie codziennie odbywają się narady, poświęcone ocenie ryzyka dla gospodarki Rosji.

12.31

Sekretarz stanu USA John Kerry rozmawia w Londynie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Happening now ?@JohnKerry is discussing #Ukraine with #Russia's FM Lavrov @USAinUK Winfield House in London. pic.twitter.com/z8msMTY8id

11.50

Rosja uznaje swoją odpowiedzialność za życie rodaków i współobywateli na Ukrainie i pozostawia sobie prawo do wzięcia ludzi w obronę - poinformowało MSZ Rosji w komunikacie. Według niego "wydarzenia na Ukrainie pokazują, że władze w Kijowie nie kontrolują sytuacji w kraju". Rosyjski MSZ o Doniecku: Kijów nie kontroluje sytuacji w kraju

#pretekstdoinwazji

http://t.co/MOuUmO3qR9

11.24

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w odpowiedzi na wniosek Ukrainy przeciwko Rosji wezwał wczoraj wieczorem "obie zainteresowane strony" do powstrzymania się od podjęcia działań, które mogłyby naruszać Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Jest to, jak podkreśla agencja AFP, niezwykle szybka reakcja trybunału na wniosek rządu Ukrainy przeciwko Federacji Rosyjskiej złożony w czwartek. Głosił on, że rząd FR powinien powstrzymać się od kroków mogących zagrażać życiu i zdrowiu ludności cywilnej na terytorium Ukrainy.

11.04

Rosyjskie myśliwce odrzutowe i śmigłowce rozpoczęły loty ćwiczebne nad Morzem Śródziemnym

- poinformował dziś rzecznik marynarki wojennej Rosji, komandor Wadim Serga. Powiedział on agencji Interfax, że w ćwiczeniach bierze udział lotniskowiec Admirał Kuzniecow, a lotnicy doskonalą taktykę przechwytywania celów powietrznych i inne techniki bojowe. Rzecznik nie nawiązał w żaden sposób do obecnego kryzysu w stosunkach Rosji z Ukrainą, spowodowanego przejęciem kontroli nad Krymem przez siły rosyjskie.

10.57

Z rosyjskiego okrętu wojennego w zatoce obok Sewastopola na Krymie dziś rano wyładowano ciężarówki i co najmniej jeden transporter opancerzony

- poinformowała agencja Reutera. Na ląd zeszli też rosyjscy żołnierze. Dziennikarz agencji Reutera widział m.in. ciężarówki i transporter opancerzony opuszczające okręt desantowy Jamał 156 w Zatoce Kozackiej obok Sewastopola.

10.51

Iwanow, Szojgu, Zyrynowski, A Miller, Jakunin, Kadyrow a nawet szef

@RT_com

Kiseliow na liscie wizowych sankcji UE, via

@euobs

10.44

Hakerzy kilkakrotnie włamali się dziś na stronę internetową prezydenta Rosji i inne portale - poinformowały służby prasowe Kremla.

Dodały, że podjęto niezbędne działania i prezydencka strona jest teraz dostępna prawie dla wszystkich użytkowników.

10.32

We wschodniej Ukrainie polała się krew. Na razie w starciach między zwolennikami nowej Ukrainy i wciąż tej samej Rosji zginęło – według rożnych źródeł – jeden człowiek albo dwóch ludzi.

Czytaj komentarz Jerzego Haszczyńskiego.

10.11

Znani muzycy, tancerze i aktorzy w liście otwartym popierają działania Rosji na Krymie.

List znalazł się na stronie Ministerstwa Kultury Rosji.

Czytaj więcej.

10.10

Kryzys krymski i zapowiadane przez UE sankcje budzą niepokój w obwodzie kaliningradzkim - pisze dziś "Niezawisimaja Gazieta".

Według niej władze regionu analizują sytuację pod kątem hipotetycznej blokady. Rosyjski dziennik podkreśla, że obwód kaliningradzki "otaczają Polska i Litwa, kraje UE zajmujące najbardziej radykalne stanowisko w sprawie środków odwetowych wobec agresora".

09.40

Olejniczak: KE zajmuje się dziś nie Krymem, tylko tym, żeby Rosja kupowała świnie z UE

Czy UE zdecyduje się na poważne sankcje wobec Rosji? - To gadanie. Wszyscy liczą, że relacje między Ukrainą a Rosją się ustabilizują. Proszę mi wierzyć, Komisja Europejska bardziej zajmuje się tym, żeby Rosja odblokowała granice i kupowała świnie z UE - mówił były minister rolnictwa Wojciech Olejniczak, w "Poranku Radia TOK FM".

08.51

Kanada zamierza przeznaczyć ponad 220 mln dolarów kanadyjskich (199 mln USD) na pomoc w stabilizowaniu finansów Ukrainy

i w tej sprawie będzie współpracować z Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). Poinformował o tym wczoraj w Ottawie kanadyjski minister spraw zagranicznych John Baird.

08.03

Szanse, by Rosja odpowiedziała za zbrodnię agresji na ukraińskim Krymie przed międzynarodowymi sądami, są znikome, obecnie wręcz nie istnieją

- mówią PAP eksperci prawa międzynarodowego. Rada Bezpieczeństwa ONZ jest zablokowana. Pozostają więc sankcje UE i USA.

07.36

Carl Bildt zaniepokojony wczorajszymi starciami w Doniecku. Pisze na Twittere: "Rosyjscy bandyci bardzo aktywni. Ważne, by unikać prowokacji". Very worrying with deaths in Donetsk. Pro-Russia thugs very active. Important to avoid any provocation.

07.30

Przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew wezwał do bojkotu niedzielnego referendum w sprawie przyłączenia Półwyspu Krymskiego do Federacji Rosyjskiej. Zwrócił się do NATO z prośbą o interwencję, zanim - jak to ujął - "dojdzie do masakry".

ONZ nigdy nie zgodzi się na wysłanie na Krym "błękitnych hełmów" ze względu na prawo weta, które Rosja posiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - zaznaczył Dżemilew w rozmowie z AFP w Brukseli.

Dlatego - jak dodał - zwrócił się do NATO, żeby "zainterweniowało tak, jak w Kosowie", "zanim dojdzie do masakry".

07.25

Kijów rusza z reformą. Program „Sto dni – sto kroków rządu" ma zapewnić krajowi ekonomiczną stabilność.

Czytaj więcej.

07.10

Kerry z Ławrowem będą omawiać sytuację na Ukrainie.

Z inicjatywy prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy sekretarz stanu John Kerry ma się spotkać dziś w Londynie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Tematem rozmów ma być rozwiązanie konfliktu na Ukrainie.

06.57

Unia Europejska wprowadzi sankcje w reakcji na inwazję rosyjską na Krymie. Ale nie ?na Rosjan, tylko na krymskich Ukraińców.

Czytaj tekst Anny Słojewskiej i Piotra Jendroszczyka.

06.55

Po referendum na Krymie Rosja będzie się starała zdestabilizować sytuację we wschodnich i południowych obwodach Ukrainy i doprowadzić do zmiany proeuropejskiego kursu władz kraju – ocenił w rozmowie z PAP ukraiński politolog i dziennikarz Witalij Portnikow.

- Celem Putina było opanowanie całego terytorium Ukrainy i powrót do czasów (b. prezydenta Wiktora) Janukowycza, gdy Ukraina była faktycznie państwem marionetkowym kierowanym z Moskwy. Ale teraz nie będzie tak łatwo. Chce wobec tego przejąć Krym i zdestabilizować sytuację na wschodzie i południu – powiedział Portnikow.

06.40

Do dwóch, a według niektórych mediów do trzech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wczorajszych starć między uczestnikami prorosyjskiego wiecu w centrum Doniecka na wschodniej Ukrainie a manifestantami na rzecz jedności tego kraju.

Rannych zostało ok. 50 osób – informują dziś rano ukraińskie portale internetowe. Wcześniej informowano o jednej osobie, która zmarła w wyniku starć.

Zdaniem prasy kolejne zamieszki w Doniecku zaplanowano na sobotę i niedzielę, by odciągnąć uwagę od referendum na Krymie, którego celem jest przyłączenie tego należącego do Ukrainy półwyspu do Federacji Rosyjskiej. Według relacji agencji wczoraj wieczorem na donieckim placu Lenina uczestnicy prorosyjskiej demonstracji napadli na manifestujących pod hasłem "Za jedną Ukrainę". Prorosyjscy demonstranci, skandujący "Berkut" i "Rosja", obrzucali przeciwników politycznych petardami, jajami i świecami dymnymi. Następnie przedarli się przez milicyjny kordon oddzielający obie strony. W starciach uczestniczyło ok. 2 tys. ludzi. Organizacje prorosyjskie, które nawołują swych zwolenników do demonstracji w nadchodzący weekend, oświadczają, że nie pozwolą na powtórzenie w Doniecku scenariusza zrealizowanego przez "banderowsko-faszystowską bandę" w Kijowie. "Powinniśmy dać odsiecz zwolennikom UE i pokazać, że jest nas tak wielu i jesteśmy tak silni, że zastrzęsą się im kolana!" – głoszą rozpowszechniane w internecie apele. "Przyjaciele! 15 i 16 marca to szczególnie ważne dla nas dni. Krym postawi kropkę w stosunkach z banderowcami i będzie miejscem naszego wyzwolenia. Donbas powinien poprzeć Krym z całych sił!" – czytamy w cytowanych przez ukraińskie media odezwach sił prorosyjskich.

Na ciąg dalszy relacji zapraszamy rano

Gubernator Charkowa miał powiedzieć, że za ofiarami wieczornych zajść stoją Rosjanie.

Pozostało 100% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1024
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1023
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1022
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1021
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1020