Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 19.04.2015 15:26 Publikacja: 19.04.2015 15:11
Bitwa pod Waterloo, Clément-Auguste Andrieux
Foto: Domena publiczna
Jak co roku 18 czerwca w oddalonej o 20 kilometrów od Brukseli miejscowości Waterloo odbędzie się inscenizacja bitwy, w której koalicja wojsk angielskich i pruskich definitywnie pokonała Napoleona i dała początek nowemu układowi sił w Europie. W tym roku obchody będą wyjątkowo huczne, bo mija równo 200 lat od tego wydarzenia. I choć przez ten czas granice w Europie były jeszcze kilka razy przesuwane, a koalicje zwycięzców i pokonanych w różnych bitwach i wojnach zmieniały się, to tamto wydarzenie ciągle budzi emocje. Cesarza dawno we Francji nie ma, ale V Republika nie chce upamiętniać wydarzenia sprzed lat. Francja sprzeciwiła się planom Belgii wybicia monety pamiątkowej z tej okazji o nominale 2 euro. — Bitwa pod Waterloo to wydarzenie szczególne w zbiorowej pamięci europejskiej, o znaczeniu znacznie szerszym niż zwykły konflikt militarny. Wprowadzenie do obrotu monety z wizerunkiem negatywnym dla części populacji europejskiej wydaje nam się szkodliwe w czasie, gdy rządy państw strefy euro pracują na rzecz jedności i wzmocnienia współpracy — brzmiało stanowisko francuskiego ministra. Miał prawo do zgłoszenia obiekcji: euro jest wspólną walutą 19 państw i nawet projekt okolicznościowych monet musi mieć poparcie ministrów finansów wszystkich krajów. Bo wszędzie tam, również we Francji, moneta byłaby w teorii prawnym środkiem płatniczym. Choć w praktyce wiadomo, że tego typu pamiątki pozostają w rękach kolekcjonerów, bo ich wartość jest większa niż nominał.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
— Nikt lepiej ode mnie nie zna trudności sytuacji. Jestem świadomy Himalajów stojących przede mną. Uważam, że ta kwestia deficytu i długu jest kwestią będącą problemem moralnym, nie tylko finansowym — oświadczył Francois Bayrou podczas uroczystego przejęcia stanowiska premiera Francji od Michela Barniera przed siedzibą rządu, Hotelem Matignon.
Przywódca liberalnego ugrupowania MoDem (Ruch Demokratyczny) François Bayrou został desygnowany przez prezydenta Emmanuela Macrona na nowego premiera Francji. A raczej narzucono głowie państwa jego kandydaturę .
Centrysta Francois Bayrou został wskazany przez Emmanuela Macrona jako nowy premier Francji, po rezygnacji Michela Barniera.
Po pięciu latach od pożaru, który zniszczył dach i część wnętrza katedry Notre-Dame w Paryżu, obiekt jest znów otwarty dla wiernych i turystów. Obiekt można zwiedzać za darmo, ale żeby się do niego dostać, lepiej zarezerwować sobie termin.
Na pięć tygodni przed przejęciem władzy przez Donalda Trumpa przywódcy Polski i Francji uzgodnili wspólne warunki zakończenia wojny w Ukrainie.
Wystarczy 30 minut ćwiczeń, aby poprawić pamięć i funkcje poznawcze na kolejne 24 godziny. Nie musi to być jednocześnie typowy trening. Odpowiedni będzie nawet szybki spacer. Do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań.
Ojciec i macocha 10-letniej Sary Sharif zostali w środę uznani za winnych jej morderstwa przez sąd w Londynie. Przez ponad dwa lata mieli ją poddawać „straszliwym cierpieniom”.
Stosunki UE z Wielką Brytanią, która z niej wystąpiła, powinny być bliższe. Warto poluzować unijny rynek dla Brytyjczyków w zamian za bezpieczeństwo – wynika z badań opinii publicznej po obu stronach kanału La Manche przeprowadzonych przez ECFR.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas