Od lat wiadomo, że informatyka potrafi zapewnić dostatnią przyszłość narodowi, który w nią zainwestuje. Tą drogą poszła Japonia po zakończeniu II wojny światowej. Kraj ubogi w surowce ustanawiał wysokie standardy odkryć w inżynierii, robotyce a następnie w automatyce, by móc eksportować wysoce skomplikowane i jednocześnie mikroskopijne elementy własnej produkcji. Im bardziej złożone, tym droższe, czyli przynoszące krajowi większy zysk. Inwestowanie w nowe technologie pozwala na uzyskiwanie przewag konkurencyjnych i minimalizowanie własnych kosztów związanych z eksportem i logistyką.
Technologia kluczem do sukcesu
Podobnym tropem poszła Korea Południowa chcąc naśladować swojego zaawansowanego sąsiada. Ośrodki badań i rozwoju (tzw. B+R) dysponowały od państwa środkami przewyższającymi budżety wielkich korporacji IT. Wysiłek się opłacił i koreański Samsung wyszedł w pewnym momencie na pozycję światowego lidera. Następny w kolejce jest Wietnam, kraj, którego potencjał analitycy oceniają bardzo wysoko.
W ciągu kilku najbliższych lat posunięcia rządu w Hanoi są w stanie sprawić, że Wietnam będzie zaliczał się do pierwszej dwudziestki najszybciej rozwijających się ekonomii świata. Plany stworzenia wspólnoty gospodarczej krajów grupy ASEAN, której jednym z najsilniejszych punktów jest właśnie Wietnam, także będą w stanie pomóc w szybszym rozwoju konkurencyjności. Jak zwykle w takich przypadkach dobrze jest stawiać na nowe technologie. W Wietnamie od 2011 roku w szkołach podstawowych prowadzone są zajęcia z robotyki. Obecnie w programie bierze udział ponad 3000 placówek.
Wysiłek się opłaca, ponieważ młodzi informatycy wyrastają na liderów regionu zdolnych wygrywać zawody robotów organizowane w Azji. Aktualny konkurs, tzw. Robocon, rozpoczął się 12 maja w wietnamskim mieście Can Tho położonych w delcie rzeki Mekong. To zawody krajowe, biorą w nich udział 32 drużyny z całego Wietnamu, jednak żeby dostać się do zawodów, trzeba było pokonać blisko 100 ekip z 23 uniwersytetów i szkół.
Wietnamscy mistrzowie
Każdy Robocon ma swój temat przewodni. Tym razem roboty muszą umieć radzić sobie z grą w badmingtona. W poprzednich edycjach trzeba było przygotowywać maszyny do sprzątania śmieci albo do poprawia standardów nowoczesnych miast. Zwycięzcy obecnych zawodów będą reprezentować swój kraj na Roboconie Azji i Pacyfiku zaplanowanym od 16 do 20 sierpnia w Indonezji. Tegoroczna edycja wietnamska jest już czternastą w kraju, wśród sponsorów znajduje się wietnamski oddział Toyoty oraz krajowa telewizja VTV, która będzie transmitować finał zawodów.