Gotowy jest projekt nowelizacji ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji przygotowany przez Ministerstwo Środowiska. Wkrótce zostanie skierowany pod obrady rządu.
Koniec opłaty
Projekt przewiduje rezygnację z wnoszenia opłaty recyklingowej za sprowadzony pojazd przez podmioty niebędące przedsiębiorcami. Opłaty te były pobierane od 2006 r. w związku z dużym napływem używanych pojazdów z zagranicy i przekazywane m.in. na finansowanie działań związanych ze stworzeniem i rozwojem systemu recyklingu pojazdów.
Ponadto zaproponowano, by podmiot wprowadzający poniżej 1 tys. pojazdów w ciągu roku miał obowiązek zapewnienia tzw. sieci co najmniej trzech stacji demontażu lub punktów zbierania wraków położonych w różnych miejscowościach na obszarze danego województwa. Kara za brak sieci będzie zależeć od liczby brakujących stacji, a nie liczby wprowadzonych pojazdów jak to jest obecnie.
Przedsiębiorcy prowadzący stacje demontażu będą musieli też płacić karę, tzw. opłatę produktową za nieosiągnięcie poziomów odzysku i recyklingu określonych w przepisach. Dotychczas otrzymywali gratyfikację, jeśli udało im się uzyskać wymagane poziomy. Przekazanie wraku do stacji demontażu lub uprawnionego punktu zbierania będzie bezpłatne.
Ministerstwo wskazuje, że planowane regulacje powinny ograniczyć działalność szarej strefy m.in. poprzez zmiany w przepisach o ubezpieczeniach.