Inwestorzy muszą się liczyć z tym, że [b]decyzja środowiskowa będzie się składała z dwóch części.
[/b]
Pierwsza ocena zostanie przeprowadzona na etapie planowania przedsięwzięcia – dzięki temu uda się ustalić miejsce inwestycji czy przebieg dróg, linii energetycznych, rurociągów tak, by nie przeszkadzały cennej przyrodzie. Druga ocena zostanie wydana (jeśli okaże się niezbędna), kiedy będzie już gotowy szczegółowy projekt. Mimo dwóch decyzji czas na ich uzyskanie nie powinien się wydłużyć.
Dzisiaj (15 listopada 2008 r.) wchodzi w życie [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=289150]ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (DzU z 2008 r. nr 199, poz. 1227[/link]). Jest to nowa regulacja, jednak część zawartych w niej przepisów znajdowała się wcześniej w prawie ochrony środowiska. Przepisy przewidują też więcej uprawnień dla organizacji ekologicznych. Będą one mogły uczestniczyć na prawach strony w postępowaniach częściej niż do tej pory, m.in. da im to możliwość odwołania się od decyzji nawet, gdy nie uczestniczyły w postępowaniu.
[b]Nowe przepisy umożliwiają praktycznie każdemu uzyskanie informacji o środowisku od organów administracji publicznej[/b] (są one rozproszone w różnych urzędach). Przedsiębiorca, zwykły obywatel czy organizacja nie muszą przy tym wykazywać interesu prawnego ani faktycznego.
[b]Urząd po otrzymaniu wniosku w konkretnej sprawie ma wydać informację bez
zbędnej zwłoki[/b], ale nie później niż w ciągu miesiąca, a w skomplikowanych sytuacjach – dwóch, od otrzymania wniosku. Za wyszukanie i przekazanie niektórych informacji urzędy będą pobierać opłaty.