Pierwszeństwo dla prądu z mikroinstalacji przy podłączaniu do sieci

Odnawialne źródła energii są podłączane do sieci energetycznej przed tradycyjnymi elektrowniami. Dotyczy to także najmniejszych instalacji wytwarzających prąd.

Publikacja: 08.06.2015 07:30

Pierwszeństwo dla prądu z mikroinstalacji przy podłączaniu do sieci

Foto: 123RF

Zainteresowanie mikroinstalacjami, czyli małymi panelami słonecznymi czy wiatrakami, które może zamontować każdy, jest duże. Tym bardziej że można nie tylko produkować prąd na własne potrzeby, ale i odsprzedawać nadwyżkę energii. Z tym że osoby zainteresowane takimi rozwiązaniami boją się, że mimo coraz korzystniejszych przepisów ich instalacja może nie zostać podłączona do sieci energetycznej.

Takie obawy biorą się stąd, że w nowej ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE), która weszła w życie 4 maja, nie ma żadnej gwarancji, że panele słoneczne czy mały wiatrak zostanie włączony do sieci przesyłowej, by właściciel mógł na preferencyjnych warunkach odsprzedawać nadwyżkę wyprodukowanego prądu.

Agnieszka Koniewicz, radca prawny z kancelarii Linklaters, zwraca uwagę, że art. 1 ust. 3 ustawy o OZE w sprawie przyłączenia instalacji odnawialnego źródła energii do sieci odsyła do przepisów prawa energetycznego.

– Prawo energetyczne w tym zakresie wskazuje, że wszystkie instalacje odnawialnych źródeł energii mają pierwszeństwo przed konwencjonalnymi źródłami. Czyli ustawodawca, wprowadzając przepisy o OZE, nie wyłączył prawa pierwszeństwa także dla mikroinstalacji – mówi Agnieszka Koniewicz.

To oznacza, że jeżeli ktoś będzie miał mały wiatrak czy panele słoneczne, to przedsiębiorstwo dystrybuujące energię ma w pierwszej kolejności podłączyć do sieci taką instalację, a nie np. elektrownię węglową. Jeżeli stanie się inaczej, to taki dystrybutor musi wyjaśnić prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki, dlaczego tak postąpił.

Przepisy zawierają jednak zastrzeżenie. Zgodnie z nimi muszą istnieć techniczne i ekonomiczne warunki do przyłączenia do sieci. Ponadto właściciel czy to mikroinstalacji, czy innej elektrowni musi spełniać warunki przyłączenia do sieci i odbioru, by dystrybutor zawarł z nim umowę.

Jeżeli w danym momencie nie ma wystarczających zdolności przesyłowych sieci, to dystrybutor energii określa posiadaczowi instalacji OZE planowany termin oraz warunki wykonania niezbędnej rozbudowy lub modernizacji sieci, a także to, kiedy nastąpi przyłączenie. A jeżeli nie ma wystarczającej mocy przyłączeniowej podanej we wniosku o określenie warunków przyłączenia, powiadamia zainteresowanego o wielkości dostępnej mocy, dla jakiej mogą być spełnione te warunki. Jeżeli posiadacz np. mikroinstalacji zgodzi się na mniejszą moc, to warunki zostaną mu wydane.

Osoby zainteresowane mikroinstalacjami mogą liczyć nie tylko na sprzedaż nadwyżki prądu na preferencyjnych warunkach. Samo przyłączenie jest też korzystniejsze niż w wypadku dużych farm wiatrowych czy innych elektrowni OZE.

– Za przyłączenie mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnej nie pobiera się opłaty – mówi Agnieszka Koniewicz.

Jeżeli dana osoba jest już odbiorcą prądu i tym samym ma warunki przyłączenia do sieci, to podłączenie jej paneli słonecznych do sieci dystrybucyjnej może być łatwiejsze. Warunkiem jest to, by ich moc zainstalowana nie była większa niż określona w wydanych warunkach przyłączenia. W takiej sytuacji należy złożyć w przedsiębiorstwie energetycznym zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci. Nie trzeba już uzyskiwać dodatkowych warunków.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem