„Godzina dla Ziemi" - to światowa akcja, która rokrocznie organizowana jest pod koniec marca.

W wyznaczonym terminie miliony ludzi na całym świecie na godzinę zgaszą światło - w ten sposób organizatorzy akcji chcą wyrazić troskę o przyszłość środowiska naturalnego.

W tym roku chodzi o ochronę środowiska Morza Bałtyckiego i zwiększenie świadomości na temat jego zagrożeń. Na stronie godzinadlaziemi.pl można podpisywać petycję skierowaną w tej sprawie do premiera.

Chodzi o objęcie przez Polskę przywództwa na arenie międzynarodowej w kwestii osiągnięcia dobrego stanu środowiska morskiego Morza Bałtyckiego, zgodnie z wymogami Dyrektywy Ramowej w sprawie Strategii Morskiej i Bałtyckiego Planu Działań Komisji Helsińskiej oraz w kwestii zapewnienia zrównoważonego rybołówstwa, w myśl celów Wspólnej Polityki Rybołówstwa.

Tak, jak w poprzednich latach, włącza się w nią wiele polskich miast. Światła zgasną także w Poznaniu. Przez 60 minut ciemno zrobi się przy budynku miejskiego urzędu na placu Kolegiackim.

W akcji udział wezmą Międzynarodowe Targi Poznańskie, Centrum Kultury Zamek, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Uniwersytet Przyrodniczy. W sobotę równo o 20:30 – zgodnie z założeniami "Godziny dla Ziemi" - światła zgasną także między innymi na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, Stadionie Miejskim i na budynku Bałtyku.

W Krakowie na godzinę zgasną kościół Mariacki, wieża ratuszowa, Sukiennice, kopiec Kościuszki, kładka o. Bernatka, pałac Wielopolskich i ICE Kraków

Także olsztyńskie budynki pogrążą się w ciemnościach. O godz. 20.30 zgaśnie iluminacja na dziesięciu obiektów stolicy Warmii i Mazur.

A w stolicy na godzinę wyłączone zostanie oświetlenie m.in. na Pałacu Kultury i Nauki, moście Śląsko-Dąbrowskim, zabytkowej wieży ciśnień oraz budynkach Filtrów, „Gruba Kaśka", iluminacja murów obronnych Starego Miasta oraz iluminacje katedry Jana Chrzciciela i kościoła Jezuitów.

Część dzielnic również wyłączy oświetlenie w swoich budynkach i podległych jednostkach, np. Praga-Północ, Wola, Białołęka, Rembertów.

Przez cały marzec trwa akcja na Instagramie, w której każdy może podzielić się sentymentalnym zdjęciem znad Bałtyku, oznaczając je #godzinadlabałtyku i @wwfpolska, zachęcając innych do podpisania petycji.

„Godziny dla Ziemi WWF" to inicjatywa Światowego Funduszu na rzecz Przyrody, zapoczątkowana w 2007 roku. Ta wyjątkowa akcja społeczna każdego roku jednoczy miliony ludzi w ponad 170 krajach na całym świecie.