– Dzięki portalom kontaktuję się ze znajomymi przez cały czas. Odnowiłem znajomości sprzed 20 lat – mówi Paweł Cabanowski, malarz, który ma profile na serwisach Nasza-Klasa i Facebook.
– Miałam profile na wielu portalach. A z Facebooka korzystam nawet kilka razy dziennie – przyznaje Martyna Ogórek, studentka architektury.
Nie są wyjątkami. Z raportu Polskich Badań Internetu (PBI) wynika, że Polaków, którzy docenili zalety portali społecznościowych i założyli swój profil, jest już 18 milionów. W 2006 roku takie serwisy odwiedzała nieco ponad połowa internautów. W 2011 r. już niemal wszyscy – 99,3 proc.
Najpopularniejszym serwisem w kraju jest wciąż Nasza--Klasa. Zagląda tam w ciągu miesiąca 68 proc. internautów. Facebook odwiedza miesięcznie ponad 54 proc. surfujących w sieci.
– Kont na portalach społecznościowych będzie wciąż przybywać – zakłada prof. Kazimierz Krzysztofek, medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. – Młodzi będą zakładać profile na takich portalach, z kolei starsi wcale ich nie likwidują – mówi i zaznacza, że podejście do posiadania konta na portalu społecznościowym z czasem się zmieni. – Dziś trzeba być nonkonformistą, żeby nie być na Facebooku. Kiedyś tak było z telewizorem. Teraz nieposiadanie go nie jest już obciachem.