Rockmenki, raperki, piosenkarka folkowa napisały teksty do płyty „Panny Wyklęte” . To kontynuacja albumu „Morowe panny” wydanego w zeszłym roku przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowiada o losach i emocjach kobiet, które przeszły po wojnie do antykomunistycznego podziemia, trafiły do ubeckich więzień, a te, które z nich wyszły, musiały odnaleźć się w życiu. O dziewczynach takich jak 17-letnia Danuta Siedzikówna „Inka”, której poświęcono dwie przejmujące piosenki.
- Artystki napisały teksty, które świadczą, jak bardzo te historie stały się im bliskie – mówi Darek Malejonek, lider zespołu Maleo Reggae Rockers, autor muzyki.
Nie znaliśmy tematu
Na promującym album sobotnim koncercie w Warszawie wystąpiły m.in. Kasia Kowalska, Halina Mlynkowa, Marcelina, Mona, Mela Koteluk, Lilu, duet Dora i Fala, Kasia Malejonek, Ifi Ude.
Każda z wokalistek ma swoje powody, dla których skorzystała z zaproszenia Malejonka do wzięcia udziału w nagraniu płyty. – To po prostu dla mnie zaszczyt – mówi Marcelina. – Pisząc tekst, wiele przeczytałam na temat historii. Chciałam przekazać takie wartości, jak honor, odwaga i serce, którymi kierowali się ludzie tamtych lat. One także teraz są ważne, bo dziś też walczymy, by nami nie manipulowano czy nas nie ogłupiano. A przyjaźń i miłość to wartości ponadczasowe.
Paulina Przybysz przyznaje, że na początku wyklęci byli dla nie całkowicie obcy. – Moje pokolenie nie zna tego tematu. Musiałam się wiele nauczyć, by go sobie przyswoić – mówi wokalistka. – Można wybaczyć nawet najgorsze, ale najpierw trzeba pokazać prawdę historyczną i ją poznać – dodaje jej mama Anna Przybysz, która także śpiewa na płycie.
– Wyobraziłam sobie dziewczynę, która przeżyła powstanie warszawskie i dla której po wojnie zaczął się czas wyklęcia – mówi Marika. Jej poruszająca „Modlitwa dziewczyńska” jest na singlu promującym płytę. – Śpiewam o dziewczynie, która prosi Boga o nowe serce, wolne od nienawiści – mówi.
Spisywać relacje póki czas
Płyta, która gotowa będzie pod koniec lipca, jest częścią kampanii Rok Żołnierzy Wyklętych zorganizowanej przez Fundację Niepodległości z Lublina wraz z IPN i Muzeum Powstania Warszawskiego.