Laureatów międzynarodowego konkursu Prix Galien, nagradzającego od 44 lat innowacyjne i najbardziej przełomowe osiągnięcia medycyny i szeroko rozumianej ochrony zdrowia, poznaliśmy w Monte Carlo.

Prix Galien uznawana jest za drugą po Nagrodzie Nobla w sferze medycyny. W międzynarodowej edycji nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: leki, badania naukowe i urządzenia medyczne. W tej ostatniej złoty medal zdobyła pierwsza na świecie Krajowa Sieć Teleaudiologii, której pomysłodawcą i twórcą jest prof. Henryk Skarżyński.

Prof. Skarżyński jest twórcą Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach oraz implantów ślimakowych, które przyniosły mu uznanie na całym świecie. Krajowa Sieć Teleaudiologii to system, który obejmuje m.in. telerehabilitację, telefitting, teleedukację, badania przesiewowe, telediagnostykę w Europie, Azji i Afryce.

– Dla uzyskania najlepszych wyników w zakresie poprawy słuchu po założeniu implantu ślimakowego konieczne jest zapewnienie pacjentowi dobrze zorganizowanej, długofalowej opieki pooperacyjnej – wyjaśnia prof. Skarżyński.

Jak mówi, jednym z najważniejszych zadań jest optymalne dopasowanie implantu. – Zazwyczaj stosuje się tu specjalną procedurę, która wymaga odbycia przez pacjenta szeregu wizyt w placówce zakładającej implanty. Dla większości pacjentów wizyty te oznaczają konieczność odbywania długich podróży, co wiąże się często z wysokimi kosztami, pochłania dużo czasu oraz powoduje zmęczenie – zwłaszcza u kilkumiesięcznych czy rocznych dzieci – zmniejszające wiarygodność wyników testów i dopasowania wszczepionych urządzeń. Aby zmniejszyć te koszty, skrócić czas dojazdu i odległość, jaką pacjent musiałby pokonać, by dotrzeć do grupy specjalistów i jednocześnie zapewnić usługi na najwyższym poziomie konieczne stało się stworzenie nowoczesnego systemu telemedycznego umożliwiającego prowadzenie taniej i skutecznej rehabilitacji słuchu i mowy oraz zdalnej obsługi pacjentów korzystających różnych z implantów słuchowych. Tak powstał ten system – dodaje.

O wyjątkowości systemu świadczy fakt, że od kilku lat jest nagradzany prestiżowymi nagrodami na całym świecie. Pierwsze wyniki Sieci pozwoliły na uzyskanie głównej nagrody XXI wieku w prestiżowym konkursie teleinformatycznym The Computerworld Honors w Waszyngtonie, w 2010 roku. Dwa lata później program ten zdobył nagrodę w polskiej edycji konkursu Prix Galien.

Celem konkursu jest uhonorowanie osiągnięć medycyny i farmacji. Prix Galien stworzono w 1970 r. na cześć lekarza starożytności Klaudiusza Galena, twórcy farmacji i medycyny, anatoma i fizjologa. Galen jest ojcem nowoczesnej medycyny i farmakologii, a jego prace są punktem odniesienia od ponad dwóch tysiącleci.

Galen opisał 473 leków oryginalnych i wiele substancji mineralnych i pochodzenia roślinnego.

W tym roku medale w konkursie Prix Galien zostaną wręczone na uroczystej gali 10 grudnia w Jerozolimie. Więcej o tej zaszczytnej nagrodzie i Polakach oraz firmach działających w Polsce, które ją zdobyły w jednym z najbliższych wydań Rzeczy o Zdrowiu.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ