Reklama

Sondaż: Czy USA przyszłyby zaatakowanej Polsce z odsieczą? Znamy zdanie Polaków

„Czy wierzy Pani/Pan, że USA pod rządami Donalda Trumpa przyszłyby z pomocą wojskową Polsce, gdyby nasz kraj został zaatakowany?” – takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 13.04.2025 08:03

Polacy zaczynają wątpić w pomoc wojskową USA

Polacy zaczynają wątpić w pomoc wojskową USA

Foto: US DoD

arb

Polska i USA należą od 1999 roku do jednego sojuszu wojskowego – NATO (w 1999 roku dołączyła do niego Polska). Artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego, stanowiącego podstawę funkcjonowania NATO, głosi, że „zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim” i w związku z tym każda ze stron Traktatu „udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, indywidualnie i w porozumieniu z innymi Stronami, takie działania, jakie uzna za konieczne, włącznie z użyciem siły zbrojnej”. Zapis artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego nie przesądza więc, że każdy z sojuszników udzieli napadniętej stronie takiego samego wsparcia. Nie ma też mowy o automatycznym wysłaniu wojsk na odsiecz zaatakowanemu sojusznikowi. Artykuł 5 mówi, że strona Traktatu podejmuje działania „jakie uzna za konieczne”, a użycie siły zbrojnej jest tylko jednym z takich działań.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Społeczeństwo
Sześć nowych miast w Polsce, aż trzy na Mazowszu
Społeczeństwo
Nieściągalne 800+ od cudzoziemców
Społeczeństwo
Polak wcale nie był w kosmosie? Dowodem musztarda z Biedronki
Społeczeństwo
Rząd poprawi flagę, orła i hymn. Ruszają prace w ministerstwie
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Społeczeństwo
Prof. Tomasz Szarota: Postać Jana Karskiego może pomóc w porozumieniu Polaków
Reklama
Reklama