Wycofanie części żołnierzy USA? Kongres broni Polski przed Donaldem Trumpem

Wpływowy komitet ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów (HASC) sprzeciwia się planom Białego Domu redukcji nawet o połowę liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w naszym kraju, ale także w Rumunii.

Publikacja: 11.04.2025 04:48

Sprzęt wojsk amerykańskich

Sprzęt wojsk amerykańskich

Foto: Ritzau Scanpix/Bo Amstrup via REUTERS

Na dwa miesiące przed szczytem NATO w Hadze nic w sprawie zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Europy nie jest pewne. Udział w takim wydarzeniu prezydenta USA był normą od założenia sojuszu atlantyckiego 76 lat temu. Teraz jednak zapowiedź szefa MSZ Radosława Sikorskiego, że do Holandii przyjedzie jednak Donald Trump, została przyjęta z wielką uwagą przez media na całym świecie.

Również z ulgą na Starym Kontynencie przyjęto zapewnienie wygłoszone na posiedzeniu w HASC przez p.o. zastępcy szefa Pentagonu ds. międzynarodowego bezpieczeństwa Katherine Thompson, że amerykański generał nadal będzie piastował funkcję głównodowodzącego siłami paktu w Europie (SACEUR). Uznano to za sygnał, że pogłoski, iż Trump może nawet wyprowadzić Stany Zjednoczone z NATO, są przesadzone. Przynajmniej na razie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Polityka
Donald Trump zmienia taktykę wobec Rosji i stawia Putinowi ultimatum
Polityka
Trump zapowiada wysłanie "najlepszej broni" dla Ukrainy. Daje Rosji 50 dni
Polityka
Brytyjski minister ds. europejskich: Donald Trump nie opuści Europy
Polityka
Kreml dał rozkaz swojej propagandzie: atakować Donalda Trumpa
Polityka
Trump chce ukarać Putina. Co ogłosi w poniedziałek?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama