Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"

W styczniu 2024 roku Oscar Pistorius – niepełnosprawny lekkoatleta, który niemal 11 lat temu zastrzelił swoją partnerkę Reevę Steenkamp – został zwolniony warunkowo z więzienia w RPA. Teraz były sportowiec zamiatać ma podłogi w kościele – nie może on znaleźć bowiem stałej pracy.

Publikacja: 12.04.2024 12:08

Po zwolnieniu z więzienia Oscar Pistorius – niepełnosprawny lekkoatleta, który ponad dekadę temu zas

Po zwolnieniu z więzienia Oscar Pistorius – niepełnosprawny lekkoatleta, który ponad dekadę temu zastrzelił swoją partnerkę Reevę Steenkamp – nie może znaleźć pracy.

Foto: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 DEED Attribution-ShareAlike 3.0 Unported/Kaston

Jak pisał w tym tygodniu "New York Post”, 37-letni obecnie Pistorius, po wyjściu z więzienia, ”ukrywa się w luksusowej trzypiętrowej rezydencji swojego wuja na ekskluzywnym przedmieściu Pretorii i jest poddany ostracyzmowi przez swoich byłych przyjaciół".

Pistorius nie może znaleźć pracy po wyjściu z więzienia

Pistorius skontaktować się miał z członkami Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego z prośbą o pomoc przy znalezieniu pracy. - Jest zbyt toksyczny, by z nim pracować. Nie ma tu nic dla niego — podkreślił jeden z rozmówców "New York Post”.

Były lekkoatleta w dokumentacji dołączonej do zwolnienia warunkowego jako swoją pracę wymienić miał wolontariat w NG Kerk Waterkloof w Pretorii – holenderskim Kościele Reformowanym, do którego uczęszcza między innymi jego wujek. Były paraolimpijczyk ma wykonywać w nim lekkie prace konserwacyjne i porządkowe.

Oscar Pistorius wyszedł na wolność. Przed laty zastrzelił swoją partnerkę Reevę Steenkamp

5 stycznia 2024 roku 37-letni Oscar Pistorius opuścił Atteridgeville Correctional Centre w pobliżu Pretorii. Po wyjściu na wolność nie może udzielać wywiadów mediom, musi przebywać w domu o określonych porach dnia oraz nie może spożywać alkoholu ani innych zabronionych substancji. Wyrok wygaśnie ostatecznie w 2029 roku.

Czytaj więcej

Oscar Pistorius wyszedł na wolność. 11 lat temu zastrzelił swoją partnerkę

Pistorius przebywał za kratkami od końca 2014 roku za zastrzelenie swojej dziewczyny, modelki i absolwentki prawa 29-letniej Reevy Steenkamp. Do zdarzenia doszło w walentynkową noc w 2013 roku. Lekkoatleta spędził pierwsze miesiące w areszcie domowym podczas długiego procesu apelacyjnego w jego sprawie, zanim został skazany na prawie 13 i pół roku więzienia za zabójstwo Steenkamp.

W listopadzie udzielono mu zwolnienia warunkowego.

Zabójstwo Reevy Steenkamp. Oscar Pistorius nazywany był kiedyś „Blade Runnerem” z RPA

Pistorius śmiertelnie postrzelił Steenkamp, która była zamknięta w łazience jego domu w Pretorii. Twierdził, że zastrzelił ją w samoobronie, ponieważ uważał, że była włamywaczem ukrywającym się w jego łazience. Prokuratorzy twierdzili, że Pistorius wdał się w kłótnię ze swoją partnerką i wyładował swoją agresję za pomocą pistoletu kaliber 9 mm.

Pistorius został zwolniony prawie cztery miesiące po śmierci 80-letniego Barry'ego Steenkampa, ojca ofiary, który spędził ostatnie lata swojego życia niestrudzenie walcząc o to, aby zabójca jego córki pozostał za kratkami. On i Pistorius spotkali się w 2022 roku w ramach południowoafrykańskiego programu sprawiedliwości naprawczej.

Upadek Pistoriousa był jednym z największych w historii sportu – lekkoatleta, któremu amputowano nogi, gdy był niemowlęciem, zyskał światową sławę dzięki swoim inspirującym osiągnięciom sportowym. Stał się on światowej klasy sprinterem używającym protez z włókna węglowego w kształcie litery "J". Został nazwany "Blade Runnerem" i zdobył wiele złotych medali na paraolimpiadach w 2004, 2008 i 2012 roku. Szczyt swojej sławy osiągnął na igrzyskach w Londynie w 2012 roku.

Jak pisał w tym tygodniu "New York Post”, 37-letni obecnie Pistorius, po wyjściu z więzienia, ”ukrywa się w luksusowej trzypiętrowej rezydencji swojego wuja na ekskluzywnym przedmieściu Pretorii i jest poddany ostracyzmowi przez swoich byłych przyjaciół".

Pistorius nie może znaleźć pracy po wyjściu z więzienia

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
W jednym z państw Azji jest za gorąco, by się uczyć. Rząd zamyka szkoły
Społeczeństwo
Protesty ogarniają uniwersytety w USA. Chodzi o konflikt Izraelu z Hamasem
Społeczeństwo
Alarmujący raport WHO: Połowa 13-latków w Anglii piła alkohol
Społeczeństwo
Rosyjska wojna z książkami. „Propagowanie nietradycyjnych preferencji seksualnych”
Społeczeństwo
Wielka Brytania zwróci cztery włócznie potomkom rdzennych mieszkańców Australii
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?