Czy Kazachstan wprowadzi zakaz kradzieży kobiet

Miejscowy ombudsman chce wprowadzić do kodeksu karnego specjalny artykuł z karą za porywanie kobiet „w celu zawarcia małżeństwa”.

Publikacja: 05.08.2023 18:51

Czy Kazachstan wprowadzi zakaz kradzieży kobiet

Foto: Adobe stock

„Sądzimy, że będzie to miało efekt ostrzegawczy i pozwoli zmniejszyć ilość przestępstw w stosunku do kobiet” – poinformowała służba prasowa kazachskiego urzędu ds. ochrony praw obywatelskich.

Obecnie karane jest porywanie ludzi (bez szczególnego wymieniania porywania kobiet i chęci zawarcia małżeństwa). 

„Sytuację pogarsza fakt, że w większości takie przypadki mają charakter ukryty z powodu istniejących stereotypów, nie pozwalających kobietom zgłaszać (organom ścigania) takiego rodzaju przymusu. W większości przypadków młodzi ludzie nawet nie wiedzą, że grozi to odpowiedzialnością karną” – informuje służba prasowa.

Czytaj więcej

Setki czy tysiące porwanych

W islamskiej tradycji dziewczęta powinny zachowywać dziewictwo do ślubu i dlatego nie wolno im spędzać nocy w domu innego mężczyzny, chyba że to ojciec lub brat. W przypadku porwania, dziewczyna ma szansę uchronienia reputacji jedynie, gdy ucieknie z domu porywacza przed zmrokiem lub wyrazi zgodę na małżeństwo. Jeśli uda jej się uciec później i tak jest szykanowana w swej lokalnej społeczności. Dodatkowo, jej rodzice mogą nie zgodzić się przyjąć jej ponownie pod swój dach – jeśli przed porwaniem mieszkała z nimi.

Według biura ombudsmana praktyka „przedmałżeńskich porwań” jest „rozpowszechniona w Kazachstanie, szczególnie w południowych (górskich - red.) regionach”. Od 2019 roku podobno było 219 takich przypadków, ale te dane budzą znaczne wątpliwości i w rzeczywistości było ich więcej. Choć nikt nie wie ile, właśnie z powodu ich „ukrytego charakteru”.

Część organizacji obrony praw kobiet szacuje jednak, że rocznie w Kazachstanie porywanych jest do 5 tys. kobiet.

Czytaj więcej

Kazachstan na nowej drodze

Porwana przy trzepaniu dywanów

„Ważne jest rozumienie zasadniczej różnicy między tradycją „alyp kashu”, gdy dziewczyna sama zgadza się na ucieczkę (z domu rodziców) i zamążpójście, zwykłym przestępstwem, gdy zostaje porwana i przetrzymywana wbrew swej woli” – przypomina biuro ombudsmana.

W Kazachstanie istnieje od dawna tradycja porywania dziewcząt, ale za ich zgodą. Natomiast pod koniec istnienia sowieckiego imperium rozpowszechniała się praktyka porywania bez ich zgody, nad którą nie zapanowano do dziś. Podobny problem istniał kilkaset lat temu nawet w dawnej Rzeczpospolitej, ale takie porwania uznawano za zbrodnie i karano śmiercią.

Dokładnie wtedy, gdy ombudsman ogłaszał swą inicjatywę, kolejny taki przypadek wydarzył się w obwodzie ałmatyńskim. – Ukradli dziewczynę, 20 lat ma, prosto z podwórka domu, gdy wyszła, by wytrzepać dywany – poinformowała kazachska działaczka obrony praw człowieka Dina Tansari.

"Piękna tradycja kradzieży kobiet"

Podobny problem występuje również w innych państwach środkowoazjatyckich, choć żadne z nich nie zamierza iść w ślady Kazachstanu i wydzielać je jako osobną grupę czynów karalnych, zadowalając się umieszczaniem ich w – karalnych oczywiście – „porwaniach ludzi”.

Podobnie w Rosji, gdzie na północnym Kaukazie jest to bardzo rozpowszechniona praktyka zwana tam „małżeństwem przez uprowadzenie”. – W rosyjskim prawie karnym już jest artykuł o porywaniu ludzi, a poza tym tradycję kradzieży kobiet prawie wykorzeniono, bo to grzech. (…) A poprzednio to były setki porwań rocznie – powiedział rosyjski deputowany z Dagestanu (gdzie również jest taki problem) Bijsułtan Chamzajew na wieść o kazachskiej inicjatywie.

Przyznał jednak, że „jest taki obyczaj, ale to trzeba umieć robić, jest cała procedura”.

„Z pięknej tradycji kradzieży kobiety zaczęło się rodzinne życie lekarza kardiologa i chirurga naczyniowego z Jałty” – informuje jeden z rosyjskich portali z okupowanego Krymu, udowadniając, że tradycja jest cały czas żywa.

„Sądzimy, że będzie to miało efekt ostrzegawczy i pozwoli zmniejszyć ilość przestępstw w stosunku do kobiet” – poinformowała służba prasowa kazachskiego urzędu ds. ochrony praw obywatelskich.

Obecnie karane jest porywanie ludzi (bez szczególnego wymieniania porywania kobiet i chęci zawarcia małżeństwa). 

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Chińczycy wysłali sondę kosmiczną na "ciemną stronę Księżyca"
Społeczeństwo
Hamas uwiódł studentów w USA
Społeczeństwo
Arizona: Spór o zakaz aborcji z czasów wojny secesyjnej. Jest decyzja Senatu
Społeczeństwo
1 maja we Francji spokojniejszy niż rok temu. W Paryżu raniono 12 policjantów
Społeczeństwo
Zwolennicy Izraela zaatakowali zwolenników Palestyny. Setki osób zatrzymanych
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej