Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.07.2025 10:50 Publikacja: 30.05.2023 11:41
Foto: Adobe Stock
Orzeczenie sądu w Nagoi jest już drugim wydanym w ciągu ostatnich dwóch lat, w którym zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci uznany został za niezgodny z konstytucją. Aktywiści mają nadzieję, że decyzja ta zwiększy presję na zmianę prawa w kraju, w którym konstytucja stanowi, że małżeństwo zawierane jest wyłącznie między mężczyzną a kobietą.
- To orzeczenie uchroniło nas przed bólem związanym z zeszłorocznym orzeczeniem mówiącym, że nie ma nic złego w zakazie oraz przed bólem związanym z tym, co na ten temat mówi japoński rząd - powiedziała w rozmowie z dziennikarzami Yoko Mizutani, prawniczka, która działa na rzecz praw społeczności LGBTQ w Japonii. Kobieta odniosła się w tej sposób do tego, że w minionym roku sąd w Osace orzekł, że zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci nie jest niekonstytucyjny. Sąd w Tokio utrzymał po tej decyzji obowiązujący zakaz, ale jednocześnie stwierdził, że brak ochrony prawnej dla społeczności LGBTQ narusza prawa człowieka.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Szwedzka Komisja ds. Adopcji opisała afery z oszustwami i handlem dziećmi. Szwecja może teraz odejść od międzyna...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Dla co trzeciego mieszkańca naszego kraju z pokolenia Z (16–26 lat ) jest obojętne, czy żyje w wolności, czy aut...
Julian McMahon, australijski aktor, najbardziej znany z występów w „FBI: Most Wanted”, „Czarodziejkach”, „Nip/Tu...
Władze Holandii chcą zakazu pirotechniki w Nowy Rok – jak zdecydowała wyższa izba parlamentu tego kraju, nadchod...
Tylko 6 tygodni w Niemczech, 9 tygodni w Czechach, ale nawet 14 tygodni we Włoszech – tak długo odpoczywają uczn...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas