Włochy: Zakaz hodowania rybek w kulach. Chodzi o maltretowanie zwierząt

Władze włoskiego miasta Treviso starają się wprowadzić w życie zakaz hodowania rybek w okrągłych akwariach. Powód? Pływanie w kółko sprawia, że zwierzęta stają się otępiałe i zestresowane.

Publikacja: 24.03.2023 10:43

Włochy: Zakaz hodowania rybek w kulach. Chodzi o maltretowanie zwierząt

Foto: AdobeStock

Jak informuje włoski dziennik "Corriere della Sera”, zapis dotyczący akwariów w kształcie kuli znalazł się w zbiorze przepisów o ochronie zwierząt, który przygotowany został przez zespół ekspertów i przedstawicieli władz miasta Treviso.

Poprzednie przepisy miały na celu zwalczanie maltretowania zwierząt. Te, które władze włoskiego miasta chcą wprowadzić, zawierają natomiast szczegółowe wskazówki związane z tym, jak odpowiednio je traktować.

Czytaj więcej

Ubój pod okiem kamer, interwencyjny odbiór zwierząt z obowiązkami

Po raz pierwszy w tego rodzaju przepisach wspomniano o rybkach akwariowych. Władze chcą zakazać hodowania ich w szklanych kulach, gdyż są to dla zwierząt złe warunki do życia. Jak wskazano, szklane kule często mają zbyt małe rozmiary, co uniemożliwia wystarczające natlenienie wody. Kształt takiego akwarium wymusza też na zwierzętach, by pływały w kółko, co sprawia, że zwierzęta stają się otępiałe i zestresowane. Zgodnie z nowym rozporządzeniem można uznać to za maltretowanie.

Jak podkreśla "Corriere della Sera”, nowe zasady muszą jeszcze zostać oficjalnie zatwierdzone przez radę miejską miasta Treviso. 

Wcześniej, w ramach przepisów związanych z dobrostanem zwierząt, zakazano także między innymi nadmiernego obciążania ich pracą. Mówi się też o możliwości wprowadzenia przepisów, które zezwolą, by właściciele psów mogli zabierać swoje czworonogi do budynków użyteczności publicznej. Wcześniej było to niedozwolone.

Społeczeństwo
Władze mówią o cudzie. W dżungli odnaleziono dzieci, które przeżyły katastrofę samolotu
Społeczeństwo
Thunberg o zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce: Ekobójstwo
Społeczeństwo
Hongkong: Po 10 latach powróciły gigantyczne "Gumowe kaczki”
Społeczeństwo
Polska będzie płacić za uchodźców z Południa? Państwa UE osiągnęły porozumienie
Społeczeństwo
Egipt: Schwytano rekina, który zabił młodego Rosjanina w Hurghadzie