Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 350

W całej Rosji tylko 15 proc. mieszkańców miast byłoby skłonnych przeprowadzić się do innego kraju. To mniej niż przed wojną. W grudniu 2021 roku takiej odpowiedzi udzieliło 20 proc. Rosjan.

Wśród młodych ludzi w grupie potencjalnych emigrantów był praktycznie co drugi. "Wskaźnik ten jest o prawie 8 punktów wyższy od średniej światowej i o 21 punktów wyższy niż wśród respondentów w starszym wieku (powyżej 55 lat), wśród których tylko 23 proc. stwierdziło, że chciałoby mieszkać gdzie indziej" - podają eksperci instytutu Romir.

Po rozpoczęciu wojny około miliona Rosjan opuściło kraj, głównie w kierunku sąsiedniego Kazachstanu i Gruzji - piszą analitycy Alfa-Banku.

Czytaj więcej

Wywiad Estonii: Putin wierzy, że w wojnie na Ukrainie czas jest po stronie Rosji

Siła robocza w gospodarce, według oficjalnych szacunków Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, skurczyła się o 600 tys. osób, tworząc niedobór siły roboczej o niespotykanych dotąd rozmiarach.

Według Aleksandra Grebeniuka z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, motywacje do wyemigrowania z kraju mogą być różne dla młodszych i starszych obywateli Rosji.

Wskazał, że młodzi obywatele kraju mogą być motywowani przez czynniki przyciągające za granicą i chęć zdobycia międzykulturowego doświadczenia, natomiast starsi mogą kierować się czynnikami odpychającymi wewnątrz Rosji.