Reklama
Rozwiń

W USA coraz więcej książek w szkolnych bibliotekach poddawanych jest cenzurze

Dzień przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego w połowie sierpnia z bibliotek w dystrykcie szkolnym w okolicach Fort Worth w Teksasie zniknęło ponad 40 tytułów. Wśród nich adaptacja pamiętników Anny Frank, wszelkie wersje Biblii oraz sporo książek dotyczących LGBT. Zostały wzięte pod lupę przez rodziców i nie wiadomo, czy wszystkie wrócą na szkolne półki.

Publikacja: 24.08.2022 03:01

Z bibliotek w dystrykcie szkolnym w okolicach Fort Worth w Teksasie zniknęła m. in. Biblia

Z bibliotek w dystrykcie szkolnym w okolicach Fort Worth w Teksasie zniknęła m. in. Biblia

Foto: stock.adobe.com

– Nie każde dziecko jest gotowe na pewne treści. Powinniśmy móc decydować o tym, co dzieci mogą czytać – mówi w wywiadzie dla NPR jeden z rodziców zaangażowanych w decydowanie o tym, które książki mogą trafić do szkolnych bibliotek w tym dystrykcie.

Jak wynika z danych EveryLibrary, organizacji broniącej praw bibliotek, w ostatnich dwóch latach w sześciu stanach wprowadzono ustawy pozwalające na większe zaangażowanie rodziców w wybór lektur i książek do szkolnych bibliotek. Pięć innych stanów szykuje podobne przepisy. W rozpoczynającym się roku szkolnym pozwolą one rodzicom w Wirginii otrzymywać e-mail za każdym razem, gdy ich dziecko wypożyczy książkę. W Nebrasce rodzic będzie musiał wyrazić zgodę na wypożyczenie książki wybranej przez dziecko. Na Florydzie nauczyciele usuwają z sal lekcyjnych książki, w których są wzmianki o rasizmie, tożsamości płciowej lub prześladowaniach, a w jednym z dystryktów w Pensylwanii panel rodziców będzie zatwierdzał każdy tytuł proponowany do szkolnej biblioteki.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Społeczeństwo
Holandia zakazuje petard w sylwestra. Powodem narastająca przemoc
Społeczeństwo
W którym kraju w Europie są najdłuższe wakacje? Odpowiedź może zaskoczyć
Społeczeństwo
Budapeszt. Tysiące uczestników węgierskiej parady równości
Społeczeństwo
72 godziny kryzysu. Unia apeluje, by minimum na taki czas zgromadzić zapasy
Społeczeństwo
Alarmujące dane z Wielkiej Brytanii o woreczkach nikotynowych. Najnowsze wyniki badań dotyczą dzieci