Reklama
Rozwiń

Kampania Przeciw Homofobii o wyroku TSUE: Na naszych oczach dzieje się historia

- Dzisiejsza decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to wielkie święto dla osób LGBT będących obywatelami i obywatelkami UE - tak Kampania Przeciw Homofobii komentuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że pojęcie „współmałżonka” w rozumieniu przepisów prawa Unii dotyczących swobody przemieszczania się obywateli i członków ich rodziny obejmuje współmałżonków tej samej płci.

Aktualizacja: 05.06.2018 15:41 Publikacja: 05.06.2018 15:22

Kampania Przeciw Homofobii o wyroku TSUE: Na naszych oczach dzieje się historia

Foto: AFP

qm

"Trybunał po  raz pierwszy zdefiniował pojęcie małżonka w kontekście przemieszczania się stwierdzając, że odnosi się ono również do osób żyjących w związku małżeńskim z osobą tej samej płci. Oznacza to, że wszystkie państwa członkowskie UE, w tym również Polska, muszą traktować małżeństwa osób tej samej płci na równi z małżeństwami osób różnej płci, gdy korzystają one z prawa do swobodnego przemieszczania się" - podkreśla KPH w wydanym oświadczeniu.

"Polski rząd, który od lat konsekwentnie opiera się równościowym trendom, będzie musiał ten stan rzeczy zaakceptować" - zauważa Kampania, dodając, że "z niecierpliwością" czeka na reakcję rządu w Polsce, gdzie "żyje 2 miliony osób LGBT".

"Tej liczby obywateli i obywatelek nie sposób ignorować" - czytamy w oświadczeniu.

"Na naszych oczach dzieje się historia" - oceniła w swoim komentarzu Kampania Przeciw Homofobii.

We wtorkowym wyroku Trybunał stwierdził, że na gruncie dyrektywy w sprawie wykonywania prawa do swobodnego przemieszczania się pojęcie "współmałżonka", które oznacza osobę związaną z inną osobą związkiem małżeńskim, jest neutralne pod względem płci i może obejmować małżonka danego obywatela Unii posiadającego tę samą płeć.

Społeczeństwo
Jacek Kastelaniec: Antysemityzm, a także niechęć do migrantów biorą się z obojętności
Społeczeństwo
Reportaż ze Słubic: Granice cierpliwości
pogoda
Fala upałów wkroczyła do Polski. Wiadomo, kiedy zrobi się chłodniej
Społeczeństwo
Powszechna służba dla państwa. Czy będą obowiązkowe szkolenia dla młodych
Społeczeństwo
Najnowsze dane o Warszawie. Wynagrodzenia, popularność dzielnic, liczba mieszkańców