"Trybunał po raz pierwszy zdefiniował pojęcie małżonka w kontekście przemieszczania się stwierdzając, że odnosi się ono również do osób żyjących w związku małżeńskim z osobą tej samej płci. Oznacza to, że wszystkie państwa członkowskie UE, w tym również Polska, muszą traktować małżeństwa osób tej samej płci na równi z małżeństwami osób różnej płci, gdy korzystają one z prawa do swobodnego przemieszczania się" - podkreśla KPH w wydanym oświadczeniu.
"Polski rząd, który od lat konsekwentnie opiera się równościowym trendom, będzie musiał ten stan rzeczy zaakceptować" - zauważa Kampania, dodając, że "z niecierpliwością" czeka na reakcję rządu w Polsce, gdzie "żyje 2 miliony osób LGBT".
"Tej liczby obywateli i obywatelek nie sposób ignorować" - czytamy w oświadczeniu.
"Na naszych oczach dzieje się historia" - oceniła w swoim komentarzu Kampania Przeciw Homofobii.
We wtorkowym wyroku Trybunał stwierdził, że na gruncie dyrektywy w sprawie wykonywania prawa do swobodnego przemieszczania się pojęcie "współmałżonka", które oznacza osobę związaną z inną osobą związkiem małżeńskim, jest neutralne pod względem płci i może obejmować małżonka danego obywatela Unii posiadającego tę samą płeć.