Gdy Tajwan potrzebował pilnej pomocy, jego partnerzy, m.in. Stany Zjednoczone, Japonia, Litwa, Czechy, Słowacja i Polska, a także COVAX Facility, globalna inicjatywa na rzecz sprawiedliwej alokacji szczepionek przeciwko COVID-19, natychmiast zobowiązali się do darowizny lub dostarczenia szczepionek na Tajwan, pozwalając tym samym na stopniowe opanowanie pandemii. Jest to świadectwo wspólnych międzynarodowych wysiłków na rzecz sprostania groźnym wyzwaniom wywołanym przez pandemię. Te same wspólne starania będą konieczne do rozwiązania problemu rosnącej międzynarodowej cyberprzestępczości w erze post-pandemicznej, a Tajwan jest gotowy być częścią tych wysiłków.
Rosnące znaczenie cybertechnologii w obliczu pandemii
Podczas pandemii agencje rządowe i prywatne firmy na Tajwanie ściśle przestrzegały reżimu sanitarnego, aby zapobiegać grupowym infekcjom. Pracownicy przeszli w tryb pracy zdalnej, a szkoły na nauczanie online. Konsumenci zwrócili się w stronę handlu elektronicznego, a wirtualne platformy usług zamawiania i dostarczania jedzenia rozkwitły. Pandemia przyczyniła się do wprowadzenia tych zmian do naszego życia. Choć z pewnością w przyszłości zaczniemy się z tych rozwiązań stopniowo wycofywać, to ekspansji cybertechnologii już nie powstrzymamy. Cybertechnologia zasadniczo zmieniła sposób, w jaki pracujemy, żyjemy, uczymy się i odpoczywamy, czego wynikiem jest zupełnie nowy styl życia.
Jednak nasze uzależnienie od cybertechnologii w coraz większym stopniu sprawia, że przestępcom jest dużo łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej wykorzystać luki w zabezpieczeniach w celu popełnienia przestępstwa. Tym samym cyberbezpieczeństwo stanie się jednym z najważniejszych zagadnień w erze post-pandemicznej, ponieważ jest niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa publicznego na całym świecie.
Cyberprzestępczość nie zna granic; kluczem jest współpraca transnarodowa
Lokalizacja ofiary, sprawcy i miejsca zbrodni nie mają znaczenia, gdyż cyberprzestępczość nie zna granic. Najczęstszym przejawem cyberprzestępczości są oszustwa telekomunikacyjne, które wykorzystują Internet i inne technologie telekomunikacyjne. Współpraca ponadnarodowa jest konieczna, aby międzynarodowe grupy przestępcze mogły zostać postawione przed wymiarem sprawiedliwości.
W 2020 r. tajwańska policja wykorzystała potencjał analiz Big Data, aby zidentyfikować obywateli Tajwanu podejrzanych o prowadzenie oszustw telekomunikacyjnych w Czarnogórze. Tajwan skontaktował się z lokalnymi władzami i zaproponował wzajemną pomoc prawną, dzięki czemu Prokuratura Specjalna Czarnogóry poczyniła znaczące postępy w prowadzeniu sprawy. Dzięki wspólnym wysiłkom Tajwan i czarnogórska policja wykryły trzy oszustwa telekomunikacyjne i aresztowały 92 podejrzanych oskarżonych o podszywanie się pod chińskich urzędników rządowych, policję i prokuratorów. Przypuszcza się, że podejrzani oszukali ponad 2000 osób w Chinach, powodując straty finansowe w wysokości 22,6 mln USD. Ten przypadek uwydatnia cechy przestępczości międzynarodowej. Podejrzani byli obywatelami Tajwanu, a ofiarami byli obywatele Chin. Domniemane przestępstwo miało miejsce w Czarnogórze i zostało popełnione przy użyciu technologii telekomunikacyjnych. Dzięki dwustronnej współpracy policyjnej podejrzani zostali zatrzymani, a kolejne niewinne osoby nie padły ofiarą oszustwa.