Polski rząd od kilku lat toczy spór z Brukselą w kwestii praworządności i reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Rząd podkreśla, że kwestia ustroju wymiaru sprawiedliwości nie została przekazana w kompetencje Unii Europejskiej. Z kolei Komisja Europejska przekonuje, iż kształt reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce godzi w wartości, które leżą u podstaw Unii Europejskiej.

Spór polskiego rządu z UE zaostrzył się po tym jak Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, z którego wynika, iż niektóre zapisy traktatów unijnych są sprzeczne z polską konstytucją. TK orzekał w tej sprawie na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. Wyrok otwiera drogę do tego, by Polska mogła m.in. nie wykonywać wyroków TSUE.

Czytaj więcej

Premier Morawiecki w Parlamencie Europejskim
PE wzywa do wszczecia procedury warunkowości ws. "bezprawnego" polskiego TK

Stan praworządności w Polsce po wyroku TK był przedmiotem debaty w Parlamencie Europejskim, w której wziął udział premier Mateusz Morawiecki. Parlament Europejski po debacie przyjął krytyczną dla polskich władz rezolucję, w której Trybunał Konstytucyjny określono mianem "bezprawnego". PE wezwał też Komisję Europejską do podjęcia kroków w celu przywrócenia praworządności w Polsce. W czasie debaty niektórzy krytyczni wobec stanowiska polskiego rządu europosłowie przestrzegali, że wynikiem działań polskiego rządu może być opuszczenie przez Polskę Unii Europejskiej (tzw. polexit).

Przed polexitem ostrzega też polska opozycja - w weekend po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, na wezwanie Donalda Tuska w Warszawie odbył się prounijny wiec z udziałem - według organizatorów - 80-100 tysięcy osób. Wiec ten, i inne podobne manifestacje w całej Polsce, odbywały się pod hasłem “My ZostajeMY w UE!".

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - skutkiem polityki rządu PiS wobec UE może być polexit.

Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 47,3 proc. respondentów.

"NIe" odpowiedziało 32,1 proc. ankietowanych.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

20,6 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Częściej w polexit w skutek rządów PiS wierzą osoby do 24 lat i powyżej 50 lat (po 50%) oraz osoby z najniższym poziomem wykształcenia (57%). Tego zdania są również badani o dochodzie powyżej 5000 zł netto (50%) oraz respondenci z miast do 20 tys. mieszkańców (56%) - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji SW Research.

Metodologia badania:

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 19.10-20.10.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.