Ustawa o radiofonii i telewizji przewiduje obecnie, że koncesja nie może być udzielona spółce posiadającej inwestorów zagranicznych, gdy ich udział jest większy niż 49 proc. Przepis da się jednak łatwo obejść, bo nie dotyczy spółek z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wystarczy więc zarejestrować europejską spółkę, kontrolowaną przez zagranicznego inwestora, która następnie wystąpi o koncesję w Polsce. Taki manewr ma przestać być możliwy. Przewiduje to nowelizacja złożona przez posłów PiS.

Grupa TVN jest w amerykańskich rękach od 2015 r., gdy kupił ją koncern Scripps Networks Interactive. Trzy lata później przejął ją inny amerykański gigant Discovery. By sprostać przepisom obecnej ustawy, grupa należy do kontrolowanej przez Amerykanów spółki w Holandii. 

Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy medialnej odrzucona przez Senat

Nie wszyscy członkowie KRRiT zgadzają się z decyzją przewodniczącego Witolda Kołodziejczyka za wydanie zgody na wpisanie kanału TVN24 do rejestru sieci kablowych i platform cyfrowych na podstawie holenderskiej koncesji. W rozmowie z portalem Wirtualne Media członek KRRiT prof. Janusz Kawecki powiedział, że była to decyzja błędna.

Z sondażu przeprowadzonego przez Kantar wynika, że 59 proc. Polaków uważa, że brak polskiej koncesji TVN24 byłby ograniczeniem wolności słowa.

Innego zdania jest 29 proc. ankietowanych. 12 proc. respondentów odpowiedziało, że nie ma w tej kwestii zdania.

Sondaż przeprowadzono w dniach 9-11 września na grupie 1002 dorosłych osób.