Eskarne, starsza pani mieszkająca w Kraju Basków, szykowała się do tego kroku od dziesięciu lat. Dlatego 25 czerwca, w dniu, gdy weszły w życie w Hiszpanii przepisy o legalizacji eutanazji, jej rodzina wystąpiła z wnioskiem o przeprowadzenie operacji prowadzącej do śmierci.

– Od wielu lat uważam, że życie nie ma sensu, jeśli nie pozwala czuć, myśleć i wybierać, a także komunikować się i dzielić z innymi – pisała w 2011 r. Baskijka.

Od tego czasu jej stan zdrowia się załamał. Poważne dolegliwości serca spowodowały, że od wielu miesięcy nie mogła ruszać się z łóżka. Spełniała więc dwa podstawowe warunki przeprowadzenia eutanazji w Hiszpanii: choroba jest nieuleczalna, a cierpienie, jakie wywołuje, nie do wytrzymania.

Pierwszy lekarz, do którego zwróciła się rodzina, odmówił spełnienia prośby. Powołał się na klauzulę sumienia. Ale bardzo szybko przekazał sprawę koledze, który podjął się przeprowadzenia całej operacji od początku do końca. 23 lipca ekipa lekarzy i pielęgniarek przyszła do domu 86-letniej pacjentki. Ta leżała w swojej sypialni otoczona najbliższą rodziną.

W przeciwieństwie do Szwajcarii, gdzie dopuszczalna jest wyłącznie tzw. eutanazja pasywna, a lekarz podaje pacjentowi truciznę i wychodzi z pomieszczenia, pozostawiając go samego, w Hiszpanii prawo pozwala na eutanazję aktywną: to personel medyczny wstrzykuje najpierw silny środek nasenny, a gdy już zacznie działać, ostateczny preparat.

– To był bardzo intensywny moment, ale też o wiele bardziej pozytywny, niż się obawiałem. Eskarne umarła tak, jak chciała, z godnością – opisywał syn zmarłej dziennikowi „El País".

Do tej pory w Europie eutanazja była legalna tylko w krajach Beneluksu. Hiszpania jest pierwszym z dużych państw Unii, który zdecydował się pójść tą drogą. Emmanuel Macron, mimo deklaracji wyborczych, nie zmienił w tym względzie francuskiego ustawodawstwa. W Niemczech z powodu zbrodni nazistowskich sprawa jest niezwykle delikatna. W Polsce i Włoszech żywe pozostaje dziedzictwo katolickie.

Na razie chętnych do eutanazji w Hiszpanii jest jednak niewielu. W czterech wspólnotach autonomicznych – Andaluzji, Nawarze, Asturii i La Rioja – nie zdołano jeszcze powołać komisji bioetycznych, które oceniają, czy dwa podania o zakończenie życia, jakie muszą otrzymać lekarze, spełniają warunki postawione przez nowe prawo. Podobnie było jednak dwie dekady temu w Holandii i Belgii. W obu krajach liczba osób, które zdecydowały się na eutanazję, systematycznie rośnie jednak z roku na rok.

Nowe regulacje są częścią reform cywilizacyjnych, jakie forsuje lewicowy rząd PSOE-Podemos pod kierunkiem premiera Pedro Sáncheza. Wcześniej Hiszpania znalazła się w gronie jednych z pierwszych krajów Unii, które zdecydowały się na ustanowienie małżeństw homoseksualnych.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Kraj o bardzo długiej i bogatej tradycji katolickiej całkowicie zmienił kierunek rozwoju po upadku dyktatury Franco w 1975 r. Taki był efekt katastrofalnego sojuszu z wojskową juntą, na jaki zdecydował się Kościół katolicki.

Hiszpania należy jednak także do krajów Unii z najniższym wskaźnikiem rozrodczości. W tym przypadku duże znaczenie ma również wysoki poziom bezrobocia, który uniemożliwia wielu młodym Hiszpanom założenie rodziny.