Badanie zostało przeprowadzone, aby zrozumieć niezwykłe mechanizmy mózgowe, które kontrolują zachowania społeczne u zwierząt. Ośmiornice są powszechnie znane jako inteligentne zwierzęta, zdolne do przechytrzenia swoich zdobyczy i rozwiązywania skomplikowanych zagadek. Jednak ich mózgi całkowicie różnią się od ludzkich. - Mózgi ośmiornic są bardziej podobne do mózgów ślimaków niż ludzi, ale nasze badania to dowód na to, że mogą wykazywać niektóre z ludzkich zachowań - powiedział dr Gul Dolen, neurolog z Uniwersytetu Medycznego Johnsa Hopkinsa.
Analiza genetyczna dwóch ośmiornic z gatunku Octopus bimaculoides, zwierząt często używanych w doświadczeniach, przeprowadzona przez dr Dolen wykazała, że ich mózg ma struktury niezbędne do wyczuwania MDMA.
Ośmiornice mają te same geny, które kontrolują, w jaki sposób komórki mózgowe wiążą się z serotoniną - substancją chemiczną, która kontroluje nastrój.
Naukowcy zastanawiali się, czy stworzenia, które zwykle żyją w samotności, wykazują charakterystyczne zmiany w zachowaniu związane z zażyciem ecstasy.
Okazało się, że po podaniu narkotyku ośmiornice spędzały dużo więcej czasu z innymi osobnikami i angażowały się w bardzo bliski kontakt fizyczny. Naukowcy zauważają przy tym, że kontakt ten nie był agresywny.
- Miały tendencję do przytulania klatki i siebie nawzajem - powiedział dr Dolen. - Jest to bardzo podobne do reakcji ludzi na MDMA - dodał. Według naukowców, mówi to, że mogą one tłumić swoją mało towarzyską naturę.