Naukowcy odkryli, że podanie popularnego narkotyku MDMA ośmiornicom sprawia, że ??choć z natury są samotnikami, stają się wysoce towarzyskie.

 

 

Gdy ludzie zażyją narkotyk MDMA, powszechnie znany jako ecstasy, doświadczają euforii i mają ochotę na bliskość. Dlatego też ta nielegalna substancja popularna jest wśród osób, które często imprezują.

Nowe badania sugerują, że ośmiornice doświadczają bardzo podobnych reakcji na tę substancję.

Badanie zostało przeprowadzone, aby zrozumieć niezwykłe mechanizmy mózgowe, które kontrolują zachowania społeczne u zwierząt. Ośmiornice są powszechnie znane jako inteligentne zwierzęta, zdolne do przechytrzenia swoich zdobyczy i rozwiązywania skomplikowanych zagadek. Jednak ich mózgi całkowicie różnią się od ludzkich. - Mózgi ośmiornic są bardziej podobne do mózgów ślimaków niż ludzi, ale nasze badania to dowód na to, że mogą wykazywać niektóre z ludzkich zachowań - powiedział dr Gul Dolen, neurolog z Uniwersytetu Medycznego Johnsa Hopkinsa.

Analiza genetyczna dwóch ośmiornic z gatunku Octopus bimaculoides, zwierząt często używanych w doświadczeniach, przeprowadzona przez dr Dolen wykazała, że ich mózg ma struktury niezbędne do wyczuwania MDMA.

Ośmiornice mają te same geny, które kontrolują, w jaki sposób komórki mózgowe wiążą się z serotoniną - substancją chemiczną, która kontroluje nastrój.

Naukowcy zastanawiali się, czy stworzenia, które zwykle żyją w samotności, wykazują charakterystyczne zmiany w zachowaniu związane z zażyciem ecstasy.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już dziś, oglądaj relację z Gali wręczenia nagród na rp.pl

Dowiedz się więcej

Okazało się, że po podaniu narkotyku ośmiornice spędzały dużo więcej czasu z innymi osobnikami i angażowały się w bardzo bliski kontakt fizyczny. Naukowcy zauważają przy tym, że kontakt ten nie był agresywny.

- Miały tendencję do przytulania klatki i siebie nawzajem - powiedział dr Dolen. - Jest to bardzo podobne do reakcji ludzi na MDMA - dodał. Według naukowców, mówi to, że mogą one tłumić swoją mało towarzyską naturę.

Wyniki tego badania, opublikowane w czasopiśmie naukowym „Current Biology", sugerują, że istnieją głębokie ewolucyjne powiązania między zachowaniami ludzkimi a zachowaniami ośmiornic.

Naukowcy podkreślają, że jest to pierwszy krok w tej dziedzinie badań. Stwierdzili także, że wyniki muszą zostać potwierdzone przez dalsze eksperymenty.