Katyń dla polityków, nie historyków

Polsko-rosyjska grupa do spraw trudnych przekaże władzom obu państw list z propozycjami rozwiązania dzielącego je od lat problemu

Aktualizacja: 30.05.2009 03:47 Publikacja: 30.05.2009 03:46

Tak postanowili jej członkowie na zakończenie dwudniowych obrad w Krakowie.

Za kilka dni współprzewodniczący tego gremium profesor Adam Rotfeld i rektor moskiewskiego uniwersytetu MGIMO Anatolij Torkunow wyślą list do szefów MSZ Polski i Rosji z prośbą o przekazanie propozycji przywódcom obu państw.

Nie ujawniono na razie, jakie to będą propozycje. Jedna z nich może dotyczyć udostępnienia rosyjskich dokumentów w sprawie Katynia, np. tzw. listy białoruskiej, czyli spisu pomordowanych na terenie zachodniej Białorusi. – Podczas obrad nie było różnic zdań co do oceny moralno-politycznej zbrodni katyńskiej – podkreślał profesor Rotfeld. Profesor Torkunow zwracał zaś uwagę, że obrady przebiegały w atmosferze życzliwości i rzetelności.

[wyimek]Jedna z propozycji może dotyczyć udostępnienia rosyjskich dokumentów[/wyimek]

– Ku mojemu zdziwieniu Rosjanie przyjechali z wyraźną wolą instytucjonalnego polepszenia stosunków, a nie ograniczania się tylko do gadania – powiedział „Rz” członek grupy prof. Jerzy Pomianowski. – Dla mnie najważniejszą sprawą było oczyszczenie z chwastów pola, które powinno być polem porozumienia, a stało się polem minowym. Jesteśmy na dobrej drodze.

Tyle że – jak mówił dzień wcześniej „Rz” prof. Rotfeld – od dawna wiadomo, iż akurat rosyjscy członkowie grupy podzielają polskie poglądy na temat Katynia. Inaczej jest w przypadku władz w Moskwie.

– Nasza grupa składa się głównie z historyków i niczego nie rozstrzyga, tymczasem w sprawie Katynia potrzebne są decyzje polityczne – powiedział „Rz” sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik.

Grupa uzgodniła też treść wspólnej publikacji efektów dotychczasowych badań głównych problemów w stosunkach Polska – Rosja. Pod roboczym tytułem „Białe plamy – czarne plamy” ma się ukazać wiosną 2010 roku. Zawierać będzie 15 rozdziałów omawiających czasy od 1917 roku.

Społeczeństwo
Seria zatruć. Powodem rzadka choroba Zalewu Wiślanego?
Społeczeństwo
Child Alert. Poszukiwana jedenastolatka odnalazła się
Społeczeństwo
Psychiatra o zbrodni na UW: Oblaliśmy jako społeczeństwo dwa testy
Społeczeństwo
Imigrant dobry, pod warunkiem, że jest sprawdzony
Społeczeństwo
Najnowsza prognoza pogody na 10 dni. Kiedy wreszcie będzie cieplej?