Ojciec znika z aktu urodzenia

Wielka Brytania: Od wczoraj w akcie urodzenia dziecka można w rubrykach „rodzic” wpisywać nazwiska dwóch kobiet

Aktualizacja: 01.09.2009 06:38 Publikacja: 01.09.2009 03:27

Ojciec znika z aktu urodzenia

Foto: ROL

Według brytyjskiego Urzędu ds. Płodności i Embriologii 728 lesbijek poddało się w latach 1999 – 2006 zabiegom zapłodnienia in vitro, a 5211 skorzystało z zapłodnienia nasieniem dawcy. W aktach urodzenia były jednak dotychczas tylko rubryki „matka” i „ojciec”, więc biologiczne matki nie mogły podawać nazwisk swych lesbijskich partnerek jako drugiego z rodziców.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wprowadza nowe formularze aktów urodzenia, w których znajdują się dwie rubryki „rodzic” (parent). Ze zmiany przepisów mogą korzystać nie tylko kobiety pozostające w zarejestrowanych związkach partnerskich, ale również te z wolnych związków.

– Ta pozytywna zmiana oznacza, że po raz pierwszy związki kobiet, które mają dziecko dzięki technikom wspomagania płodności, uzyskają takie same prawa przy rejestracji urodzin jak pary heteroseksualne – powiedział polityk rządzącej Partii Pracy Lord Brett.

Zmiana wywołała krytykę konserwatywnej opozycji oraz organizacji chrześcijańskich. „Powinniśmy zmierzać do uzdrowienia i wzmocnienia instytucji małżeństwa. Ten krok to wysłanie sygnału w przeciwną stronę” – podkreśliła konserwatywna parlamentarzystka Nadine Dorries, cytowana przez dziennik „The Telegraph”. Krytyczne głosy podniosły się jednak również po lewej stronie sceny politycznej.

– Wydawanie aktów urodzenia z dwiema matkami i bez ojca to po prostu szaleństwo – stwierdziła posłanka Partii Pracy Geraldine Smith.

Zadowoleni są natomiast działacze organizacji homoseksualistów. Wskazują, że już od dawna jako ojca wpisuje się do aktu urodzenia męża lub partnera kobiety, nawet jeśli nie jest biologicznym rodzicem. Zmiana przepisów jest więc, według nich, logiczna.

Kobiety żyjące w związkach lesbijskich podkreślają, że nowe przepisy ułatwią im życie. – W szkole czy w szpitalu kobieta w mojej sytuacji będzie mogła powiedzieć, że jest rodzicem dziecka – zauważyła w rozmowie z „The Guardian” 33-letnia Eve Carlile ze Scunthorpe, która od 12 lat żyje z o rok starszą Rosalind Carlile, matką dwóch chłopców poczętych dzięki zapłodnieniu nasieniem anonimowego dawcy.

Zmiana przepisów dotyczy osób, które rozpoczęły starania o zapłodnienie po 1 maja br., pierwsze akty urodzenia z dwiema kobietami jako rodzicami zostaną więc wydane prawdopodobnie na początku 2010 r.

[ramka]Strona Urzędu ds. Płodności i Embriologii[b][link=http://www.hfea.gov.uk]www.hfea.gov.uk[/link][/b][/ramka]

Społeczeństwo
BBC: W Polsce narastają antyukraińskie nastroje
Społeczeństwo
Szkocja robi krok w stronę legalizacji eutanazji
Społeczeństwo
65 lat to jeszcze nie senior? W Korei Płd. apele o pracę do 70. urodzin
Społeczeństwo
Moskwa: płatności tylko gotówką, bo Kreml chroni swą paradę
Społeczeństwo
„Większość ofiar to kobiety i dzieci”. Nowe doniesienia o ekshumacjach Polaków w Puźnikach na Ukrainie