Zawsze dokładnie w czasie oktawy Bożego Ciała z dziedzińca klasztoru sióstr norbertanek na krakowskim Zwierzyńcu Lajkonik rusza w przemarsz na Rynek Główny. A maszeruje długo, bo dopiero o godz. 19:00 odbierze tam zwyczajowy haracz - sakwę od prezydenta Krakowa.
Wcześniej na targu Lajkonik zbierze "podatek" od każdego straganu, po czym przekroczy most na Rudawie i wejdzie na klasztorny dziedziniec. Tam zaprezentuje swój pierwszy obrzędowy taniec z chorągwią, który norbertanki i miejscowy proboszcz oglądać będą z okien klasztoru. Następnie Lajkonik wraz ze swą świtą - a za brodatym jeźdźcem na drewnianym koniu podąża zbrojna drużyna włóczków odzianych w stroje krakowskie i tatarskie, a pochód zamyka kapela grająca skoczne melodie - ruszy ulicą Kościuszki do centrum miasta. Przed siedzibą filharmonii wykonana kolejny taniec z chorągwią. Orszak kilkakrotnie zatrzymuje się dla odpoczynku w barach i restauracjach. Gdy wieczorem prezydent Jacek Majchrowski spotka Lajkonika, wspólnie wzniosą toast za pomyślność miasta i krakowian. Lajkonik w podzięce wykona natomiast tradycyjny taniec ze sztandarem, zwany urbem salutare – pokłon miastu.
Zwyczaj pochodu sięga XIII wieku. Prawdopodobnie jest pozostałością średniowiecznych uroczystości cechu flisaków, który istniał na podkrakowskim wówczas Zwierzyńcu. Legenda głosi, że to dzielni flisacy, którzy rozbili wojska tatarskie gotujące się do ataku na miasto, przebrali się w tatarskie ubrania i na zdobytych koniach wjechali do miasta, z przywódcą flisaków przebranym za wodza Tatarów na czele. Coroczny pochód Lajkonika ma upamiętnić tamto wydarzenie. Strój Lajkonika został zaprojektowany w 1904 roku przez Stanisława Wyspiańskiego. Dziś odtwórca roli Lajkonika nie występuje jednak w oryginalnej kreacji o wadze 40 kg. Podczas pochodu używana jest kopia, wykonana przez Spółdzielnię Przemysłu Artystycznego im. Wyspiańskiego w Krakowie.
W czasie pochodu Lajkonika na trasie przemarszu krakowianie i goście miasta muszą spodziewać się utrudnień w ruchu. W nadziei na muśnięcie słynną buławą chętnie jednak się z nimi godzą.
Tegorocznej edycji pochodu towarzyszył konkurs na nowy strój Lajkonika. Najlepsze prace, wykonane przez dzieci ze szkół podstawowych z Krakowa i Małopolski zobaczy będzie na Rynku Głównym w Krakowie, w specjalnym namiocie.