Telefon komórkowy służy już nie tylko do rozmów i wysyłania esemesów. Coraz więcej ludzi używa go do ściągania muzyki, czytania serwisów informacyjnych czy sprawdzania pogody – wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na potrzeby kampanii "Masz komórkę, masz swoje prawa". Na przykład z mobilnego Internetu korzysta prawie co czwarty ankietowany.
– Ceny usług – takich jak mobilny Internet – czy cena samego nowoczesnego aparatu telefonicznego są coraz niższe – tłumaczy tę tendencję Mirosław Filiciak, medioznawca z SWPS zajmujący się technologiami cyfrowymi.
Z badań TNS OBOP wynika też, że za pomocą telefonu rachunki płaci 12 proc. respondentów, a muzykę z Internetu ściąga 15 proc. 12 proc. zaś korzysta z mobilnych gier, w które można grać, na przykład czekając na autobus.
Informacje pogodowe sprawdza prawie co siódmy badany, a bieżące informacje z kraju i ze świata – prawie co ósmy.
– Bez przerwy korzystam z Internetu w telefonie. Przede wszystkim sprawdzam pocztę. Robię to, idąc z autobusu do tramwaju albo w tramwaju – mówi Bartosz Narzelski, freelancer, absolwent politologii. – Jeżeli idziesz ulicą i nie wiesz, jak trafić, możesz sprawdzić trasę w telefonie. Mam też kolegę, który nie kupuje już biletów w kiosku. Ściągnął sobie aplikację na telefon komórkowy i płaci za bilet autobusowy za pomocą kilku kliknięć.