Cykl o typowym panu Kowalskim i typowym panu Schmidt pokazuje, jak żyje się ludziom w Niemczech i w Polsce, z jakimi problemami borykają się na co dzień, co ich łączy, a co ich dzieli.
Społeczno-kulturalny program, przygotowywany w ramach transgranicznej współpracy między wrocławskim oddziałem Telewizji Polskiej S.A. i berlińskiej telewizji publicznej RBB, ukazuje się nieprzerwanie od 1995 roku. Nadawany jest w dwóch wersjach językowych - po polsku i niemiecku. W wersji niemieckiej nosi tytuł "Kowalski trifft Schmidt" (Kowalski spotyka Schmidta). Dzięki transmisji satelitarnej oglądany jest w całych Niemczech
Prezentuje tematy z dziedziny kultury, obyczajów, gospodarki, polityki, ekologii , socjologii. Skupia się na współczesności, ale nie ucieka też od tematów trudnych, dotyczących historycznych zaszłości i ich wpływu na teraźniejszość.
Poprzez formułę, zakładającą prezentację punktu widzenia przeciętnego mieszkańca Polski i Niemiec, autorzy programu udowadniają, że prawdziwy dialog polsko-niemiecki jest możliwy, nawet w kwestiach powszechnie uważanych za kontrowersyjne. Przy okazji obalane są stereotypy zakorzenione w społecznej świadomości obu narodów. Polscy i niemieccy widzowie mają szansę dostrzec, że wiele problemów życia codziennego jest podobna po obu stronach granicy. Program spełnia również ważną funkcję kulturalną, prezentując i promując osiągnięcia młodych twórców z Polski i Niemiec.
Odcinki realizowane są w Polsce i Niemczech. Poprzedzają je nagrywane w plenerze moderacje prowadzone przez Aleksandrę Rosiak - prezenterkę TVP Wrocław i studentkę międzynarodowych na uniwersytecie Wrocławskim oraz Daniela Fingera, prowadzcym także radiowe audycje "Escape, "Toploader" i "Zwei auf Eins" w programie rbb Radioeins.