Najnowsze statystyki dotyczące poziomu życia i dochodów mieszkańców Federacji Rosyjskiej pokazują, że w I kwartale br. w Rosji było o 2,6 proc. więcej osób żyjących poniżej progu ubóstwa niż w analogicznym okresie 2012 r. Zgodnie zdanymi Państwowego Urzędu Statystycznego takich osób jest w Rosji 19,6 mln (blisko 14 proc. ogółu społeczeństwa).

Badania potwierdziły obserwowaną od wielu lat tendencję – różnice majątkowe pomiędzy niewielką grupą bezwzględnie wykorzystującą szanse nie zawsze uczciwego bogacenia się i przejmowania majątku państwowego a stanowiącymi 1/3 społeczeństwa ludźmi ubogimi są w Rosji największe w Europie.

Siła ekonomiczna państwa rosyjskiego systematycznie wzrasta, głównie dzięki dochodom z eksportu surowców naturalnych. Dochody z tego sektora koncentrują się jednak w rękach wąskiej grupy – ze 101 rosyjskich miliarderów zdecydowana większość dorobiła się w sektorze surowcowym.

Tymczasem sytuacja najuboższych warstw ludności nadal się pogarsza. Minimalna płaca to dziś równowartość 161 dolarów, minimalne stypendium to 36 dolarów a zasiłek na pierwsze dziecko 75 dolarów.