Wśród plażowiczów ślubu nie będzie

Już nie tylko w urzędzie. Polacy coraz częściej chcą przysięgać sobie miłość, wierność w miejscach, które sobie wymarzyli. Ale choć przepisy już na to pozwalają, nadal w niektórych miejscach przeszkodą nie do pokonania jest urzędnicza decyzja.

Aktualizacja: 06.03.2015 17:03 Publikacja: 06.03.2015 15:14

Wśród plażowiczów ślubu nie będzie

Foto: Fotorzepa/Kuba Kamiński

Choć nowe przepisy ułatwiające zawieranie związków małżeńskich poza budynkiem USC obowiązują dopiero od tygodnia, już do urzędów na terenie całego kraju trafiają pierwsze prośby udzielenie ślubu w miejscach, które wskaże para młoda. Warszawscy urzędnicy odebrali już kilkanaście takich próśb. – Najwięcej osób chce brać ślub w Łazienkach, ale mamy też prośby o przyjęcie przysięgi małżeńskiej w Pałacu Szustra, czy na dziedzińcu Muzeum Narodowego – mówi Marzena Stempin, zastępca kierownika warszawskiego USC. Także w Słupsku, który pretenduje do „ślubnej stolicy" Polski z racji popularności swojego prezydenta Roberta Biedronia też już są pierwsze prośby o przyjęcie przysięgi poza urzędem. - Jedna z par chce ślubować w Dolinie Charloty, druga w Ścięgnicy, gdzie jest piękny park – mówi Krystyna Wrycz, kierownik miejscowego USC. Czy liczą, że przysięgę w niecodziennych okolicznościach złożą w obecności Roberta Biedronia? Nawet jeśli, to po cichu, bo jak przyznają urzędnicy, na razie jeszcze nikt nie pytał czy prezydent Biedroń będzie udzielał ślubów poza urzędem. Pierwsze śluby poza siedzibą jej urzędnicy udzielą pod koniec maja, potem w czerwcu, lipcu i sierpniu. Czym tłumaczą nowożeńcy chęć złożenia przysięgi poza USC? – Wyborem ładnego miejsca, wyjątkową uroczystością w wyjątkowym miejscu, a w przypadku ślubów z cudzoziemcem, że chcą mu pokazać historyczne miejsca w Warszawie – tłumaczy Marzena Stempin. Dodaje, że zdarzały się prośby, by urzędnicy udzielili ślubu poza stolicą – w Serocku. – W takich przypadkach musimy odmówić. Nasza właściwość obejmuje tylko Warszawę. W innych miejscach należy prosić właściwych urzędników USC – dodaje urzędniczka.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Społeczeństwo
Jaka będzie pogoda na początek ferii zimowych? IMGW zdradza szczegóły
Społeczeństwo
Polacy z największą sympatią do Ukraińców
Społeczeństwo
„Państwo w państwie”: Nieudane operacje plastyczne. Koszmar zamiast piękna
Społeczeństwo
Awaria na lotnisku Chopina w Warszawie. Apel do pasażerów
Zabytki
Dbamy o groby polskich emigrantów we Francji. Te biografie poruszają