Konkurs jest skierowany do wszystkich studentów studiów I i II stopnia. Jego głównym zadaniem jest wyłonienie najlepszej pracy studenckiej dotyczącej dziedzictwa Jana Pawła II i/lub Solidarności zrealizowanej w danym roku akademickim. Opiekę merytoryczną na konkursem sprawuje dominikanin dr Maciej Zięba.
Celem konkursu jest zainteresowanie studentów dziedzictwem Jana Pawła II i Solidarności, które budowało w Polsce społeczeństwo obywatelskie na fundamentach wolności i solidarności. „Podejmowanie tej tematyki przez pokolenie urodzone już w III RP może zaowocować twórczą reinterpretacją wydarzeń z lat 80. ubiegłego wieku, przyjęciem wartości, które je ożywiały, a zarazem stać się inspiracją do podejmowania podobnych inicjatyw w całkowicie odmiennym kontekście społecznym, a w konsekwencji sprzyjać budowaniu społeczeństwa obywatelskiego we współczesnym świecie" – opisują organizatorzy.
Uczestnicy konkursu mogą składać pisemne prace licencjackie, magisterskie, ale także rzeźby, obrazy, filmy, fotografie, utwory muzyczne. Mają być one wykonane w języku polskim lub angielskim.
Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 10 000 zł oraz publikacja pracy pisemnej lub organizacja wystawy. Organizatorzy zakładają także inne formy promocji zwycięskiej pracy.
Prace konkursowe wraz z formularzem zgłoszeniowym należy nadsyłać, w określonej w regulaminie konkursu formie, do 31 października 2017 roku na adres Fundacji Służby Rzeczypospolitej (ul. Czackiego 19/7, 00-043 Warszawa). Szczegóły na stronie internetowej fundacji fsrz.pl. —koz