"Rezydent" w głosowaniu internautów uzbierał 25 proc. głosów, wyprzedzając "smog" (18 proc.) i "puszczę" (23,5 proc.). To ostatnie słowo wyróżnione zostało jednak przez kapitułę konkursu.

– Smutne, że o "puszczy" piszemy przy okazji kataklizmów i nieszczęść, choć przecież większości z nas ten arcylas, a i nawet niewielki lasek miejski, kojarzy się z wytchnieniem i spokojem, ze zbieraniem grzybów, głosami ptaków, zapachem, cieniem – słowem: ze "skogsbad", czyli leśną kąpielą, którą Szwedzi umieścili wśród najczęstszych nowych słów w swoim języku. Oby w polszczyźnie "puszcze" i lasy gościły już tylko w takim kontekście – napisali w opublikowanym uzasadnieniu językoznawcy z Instytutu Języka Polskiego UW, organizatorzy plebiscytu na Słowo roku.

- "Rezydent" pojawił się w naszych notowaniach tygodniowych w październiku 2017 r., kiedy zaczął się strajk młodych lekarzy. I choć słowo to w obecnym znaczeniu opisuje tylko jedną grupę zawodową — lekarzy kształcących się na specjalistów — jego częstość wynika z bolączki, która dotyczy właściwie wszystkich pracowników w Polsce: (nierzadko skrajnego) przepracowania, braku życia pozazawodowego, przeciążenia obowiązkami - dodało jury.

Co ciekawe, internauci bardzo chętnie rozszerzali "oficjalną" listę proponowanych w plebiscycie słów. Zgłosili około 300 własnych propozycji wyrazów i wyrażeń, wśród których najczęstsze to: "konstytucja" i "XD" – wybrany na młodzieżowe słowo roku zapis jednej z emotikon.

W 2016 roku w plebiscycie na polskie słowo roku w głosowaniu internautów wygrało wyrażenie "pięćset+", a według jury najważniejszym słowem był "trybunał". Rok wcześniej oba głosowania wygrał "uchodźca".

Więcej o wynikach plebiscytu 2017 na stronie slowanaczasie.uw.edu.pl.