Reklama
Rozwiń

Jak uzyskać rekompensatę z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej

Terminowe złożenie przez osobę uprawnioną wniosku o potwierdzenie prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej skutkuje wszczęciem postępowania administracyjnego również w stosunku do wszystkich pozostałych uprawnionych.

Publikacja: 24.10.2017 06:50

Jak uzyskać rekompensatę z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej

Foto: Fotolia.com

Wynika to z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 października 2017 r. (sygn. I OPS 3/17). Uchwała została wydana w związku ze skierowaniem przez skład orzekający NSA zagadnienia prawnego do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów tego sądu. Zagadnienie to wyłoniło się przy rozpoznawaniu sprawy, której stan faktyczny i prawny przedstawiał się następująco.

16 maja 2008 r. dwoje spadkobierców (ojciec i córka) złożyło wniosek na podstawie ustawy z 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej o przyznanie prawa do rekompensaty. Wniosek ten nie był złożony w imieniu trzeciej spadkobierczyni, która dopiero 27 grudnia 2010 r. ujawniła swoją wolę uczestniczenia w postępowaniu o potwierdzenie prawa do rekompensaty i wniosła o potwierdzenie tego prawa na rzecz jej ojca. Właściwe w sprawie organy (wojewoda i minister Skarbu Państwa) odmówiły trzeciej spadkobierczyni udziału w prawie do rekompensaty za mienie pozostawione poza obecnymi granicami RP, a w konsekwencji także odmówiły potwierdzenia prawa do udziału jej ojca w tej części jaka miała mu przypadać jako osobie wskazanej przez tę spadkobierczynię.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono