[b]Zostałem ustanowiony w testamencie jedynym spadkobiercą. W znacznym stopniu przyczyniłem się do powstania majątku, który po śmierci spadkodawcy stał się masą spadkową. Czy muszę spełnić roszczenia trzech osób domagających się zachowku?[/b]
[b]Tak.[/b] Czytelnik będzie zobowiązany do wypłaty zachowku uprawnionym do tego osobom. Przyczynienie się w dużej mierze do powstania majątku spadkowego przez spadkobiercę testamentowego nie wpływa bowiem na roszczenia uprawnionych do zachowku.
Instytucja zachowku ma za zadanie chronić interesy osób najbliższych spadkodawcy. Oznacza to, że w sytuacji, gdy spadkodawca, jako jedynego spadkobiercę ustanowi np. obcą osobę, to mimo to najbliżsi zmarłego będą mieli prawo chociaż do części spadku.
Możliwości, w których najbliżsi spadkodawcy mogą nie otrzymać zachowku, zostały wprost określone w przepisach. Zachowek nie przysługuje:
- osobom, które zostały przez spadkodawcę w testamencie wydziedziczone (art. 1008 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=999F7F8D15AF4A147E4BEE9594023EBA?id=70928]kodeksu cywilnego[/link])