Co nie weszło do spadku nie jest opodatkowane jak spadek - wyrok NSA

Wierzytelność, która powstała po śmierci spadkodawcy czyli po otwarciu spadku nie może być opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn.

Aktualizacja: 07.11.2019 17:45 Publikacja: 07.11.2019 16:56

Co nie weszło do spadku nie jest opodatkowane jak spadek - wyrok NSA

Foto: AdobeStock

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa, który spierał się z podatnikiem, jak powinna być opodatkowana wierzytelność nabyta w spadku po matce. Sąd przypomniał, że o tym, jaki podatek dostanie fiskus, decyduje chwila otwarcia spadku.

W sprawie chodziło o ponad 100 tys. zł. Z wniosku o interpretację wynikało, że przed śmiercią matka podatnika procesowała się z siostrą. Pozwała ją w związku ze zniesieniem współwłasności nieruchomości o spłatę jej udziału. Ostatecznie sąd przyznał jej 279 tys. zł. Wkrótce po wygranej zmarła, a podatnik z siostrą nabyli po niej spadek, m.in. wierzytelność o zapłatę. Połowa jej przypadła podatnikowi, który uwzględnił ją w zeznaniu dla podatku od spadków i darowizn i skorzystał ze zwolnienia dla tzw. zerowej grupy podatkowej. Należność nie została jednak uregulowana, a ciotka-dłużniczka zmarła.

Dług z odsetkami uregulowała dopiero jej córka, która odziedziczyła go po matce. I tak powstała wątpliwość, jak go opodatkować. Podatnik uważał, że nie musi martwić się o PIT, bo wierzytelność została odziedziczona po matce, więc podlegała podatkowi od spadków i darowizn. Fiskus uznał jednak, że cała kwota podlega PIT. Odziedziczył bowiem wierzytelność, a wypłacono mu już pieniądze.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie potwierdził tego stanowiska. Stwierdził, że roszczenie i jego realizacja przez spadkobierców jest jednym i tym samym przychodem, który nie może podlegać opodatkowaniu PIT.

Fiskus pogodził się z taką wykładnią, ale nie co do kwot, które zostały naliczone już po śmierci spadkodawczyni. Zaskarżył wyrok i wygrał.

NSA zauważył, że w spornej sprawie chodzi o skutki wierzytelności odziedziczonej w spadku wraz z oprocentowaniem. Przy czym pieniądze dotyczyły dwóch okresów, tj. do dnia otwarcia spadku i od otwarcia spadku do faktycznej wypłaty. Jak tłumaczył sędzia NSA Jacek Brolik, fiskus słusznie pogodził się z tym, że do czasu otwarcia spadku był to spadek. Część oprocentowania została jednak naliczona już po śmierci spadkodawcy. WSA tego nie zauważył i zdaniem NSA rację ma fiskus, że to, co powstaje po otwarciu spadku, nie może wejść do masy spadkowej. Co wpływa na sposób opodatkowania. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II FSK 3869/17

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku