Uczelnie, które chcą, aby odbyło się u nich szkolenie wojskowe dla ochotników studentów, mogą już się zgłaszać do programu „Legia Akademicka”. Ministerstwo Nauki realizuje go wspólnie z resortem obrony narodowej.
Z informacji, które otrzymaliśmy od wiceministra nauki Piotra Mullera wynika, że w tym roku przeszkolonych może zostać do 5 tys. studentów. Zajęcia teoretyczne odbędą się na uczelniach, które podpiszą porozumienie z Ministerstwem Nauki. Resort ustalił, że w ośrodkach akademickich do 100 tysięcy mieszkańców do programu może się zgłosić jedna uczelnia publiczna i jedna niepubliczna (tyle że musi ona posiadać minimum 200 studentów studiów stacjonarnych). Taki limit uczelni nie obowiązuje w większych ośrodkach akademickich.
Zajęcia w kolejnej sesji
Student może wziąć udział w zajęciach wojskowych na uczelni, która ma podpisane stosowne porozumienie, niekoniecznie na swojej macierzystej. Zajęcia teoretyczne będą trwały 30 godzin, najpewniej będą się odbywały w weekendy. – Pierwsze zajęcia na uczelniach mogą się odbyć na początku drugiego semestru, czyli już w lutym – zapewnia „Rzeczpospolitą” wiceminister Muller.
Zajęcia obejmą cztery bloki tematyczne: podstawy wychowania obywatelskiego i wojskowego (m.in. regulaminy, dyscyplina wojskowa), szkolenie bojowe (taktyka i szkolenie strzeleckie), szkolenie logistyczne (budowa i eksploatacja sprzętu wojskowego oraz zabezpieczenie logistyczne) oraz szkolenie ogólne (prawne, medyczne).
Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe – część praktyczną programu, która będzie realizowana w ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP podczas wakacji. W poprzednim roku odbywały się one w ośmiu Centrach Szkolenia Sił Zbrojnych (Toruń, Grudziądz, Ustka, Koszalin, Poznań, Wrocław, Zegrze i Dęblin) oraz w 22 Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku.