Na granicy z Białorusią pojawią się uzbrojeni policjanci

Broń osobistą mają mieć przy sobie od dziś policjanci, którzy pełnią służbę przy granicy Polski z Białorusią - podaje RMF FM.

Publikacja: 07.06.2024 13:06

Na granicy uszkodzono już kilka radiowozów

Na granicy uszkodzono już kilka radiowozów

Foto: PAP, Darek Delmanowicz

Decyzję o tym, by policjanci prewencji pojawiający się w pobliżu granicy mieli ze sobą broń osobistą miał podjąć dowodzący nimi oficer.

Policjanci używali dotychczas miotaczy gazu przeciw agresywnym imigrantom

Informacja pojawiła się dzień po tym jak w czwartek Dowództwo Generalne poinformowało o śmierci żołnierza, ranionego nożem na granicy. 21-letni żołnierz 1. Brygady Pancernej został ranny w czasie próby przedarcia się imigrantów przez granicę.

Policjanci mają mieć przy sobie broń osobistą w czasie służby na granicy w związku z rosnącą liczbą ataków imigrantów na polskich żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej i policjantów.

Od 4 czerwca policjanci z prewencji stacjonują na granicy w okolicach Białowieży. Imigranci atakują ich tam rzucając kamieniami i konarami. W wyniku ataków uszkodzone zostały trzy radiowozy. Policjanci używali dotychczas przeciw napastnikom miotaczy gazu.

Decyzja o tym, by policjanci prewencji mieli ze sobą broń osobistą na granicy, ma wynikać z zagrożenia ich życia i zdrowia.

Granica polsko-białoruska

Granica polsko-białoruska

PAP

Rząd przekonuje, że 90 proc. imigrantów na granicy ma dziś rosyjskie wizy

Na granicy z Białorusią stacjonuje obecnie 6 tys. żołnierzy, 2 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej i kilkuset policjantów. Obecność tych sił na granicy jest spowodowana presją migracyjną, która jest wywierana na wschodnią granicę Polski od połowy 2021 roku.

Czytaj więcej

Strzały na granicy: Skaner 3D pomoże wyjaśnić, czy żołnierze strzelali w ziemię

Premier Donald Tusk i ministrowie jego rządu podkreślali w ostatnich dniach wielokrotnie, że obecnie 90 proc. migrantów trafiających na granicę ma rosyjskie wizy co świadczy o tym, że kryzys migracyjny jest wywoływany świadomymi działaniami Rosji.

Rząd zapowiedział wzmocnienie umocnień na polskiej granicy wschodniej w ramach programu „Tarcza Wschód”. Na budowanie m.in. umocnień na granicy ma zostać przeznaczonych 10 mld zł.

Decyzję o tym, by policjanci prewencji pojawiający się w pobliżu granicy mieli ze sobą broń osobistą miał podjąć dowodzący nimi oficer.

Policjanci używali dotychczas miotaczy gazu przeciw agresywnym imigrantom

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Służby
MSWiA stworzy szyfrowany system łączności. Na czas wojny i zagrożeń cybernetycznych
Służby
Funkcjonariusze ABW zabezpieczyli komputery w Orlenie. Czego szukają tym razem?
Służby
Nie wiadomo, gdzie są imigranci przywiezieni przez niemiecką policję do Polski
Służby
Niemiecka policja przywiozła do Polski migrantów, teraz wyraża ubolewanie
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Służby
Wyjątkowy medal dla polskiego policjanta
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży