W ćwiczeniach rotacyjnych brali udział rezerwiści, którzy zawarli kontrakt na pełnienie służby wojskowej w rezerwie i pozostają w dyspozycji do wykonywania zadań w przypadku realnych zagrożeń militarnych.

Przez prawie trzy tygodnie żołnierze NSR wspólnie ze spadochroniarzami 6 batalionu dowodzenia aktywnie uczestniczyli w szkoleniu zgodnie z przydziałem.

Biorąc pod uwagę zaangażowanie MON w budowę Wojsk Obrony Terytorialnej, warto zapytać: co dalej z koncepcją Narodowych Sił Rezerwowych (NSR)?

Już we wrześniu 2016 roku MON informował, iż  w resorcie trwają  prace mające na celu dokonanie zmian w systemie dowodzenia i kierowania w Siłach Zbrojnych RP oraz reformy w funkcjonowaniu Narodowych Sił Rezerwowych właśnie w kontekście tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Reforma Narodowych Sił Rezerwowych, jak dowiedzieliśmy się w MON, ma na celu zapewnienie systemowego ich współdziałania m.in. z organizacjami proobronnymi.

W ramach budowy Wojsk Obrony Terytorialnej uzupełnianie stanowisk służbowych realizowane będzie bowiem w oparciu o żołnierzy rezerwy, w tym także o żołnierzy NSR, którzy ochotniczo zgłoszą się do jej pełnienia - poinformowały służby prasowe MON.