- Batalion został poddany ocenie przez przedstawicieli dowództwa NATO, a także państw wchodzących w skład tej jednostki. Oceniano m.in. planowanie i przygotowanie do działań, prowadzenie operacji, zabezpieczenie logistyczne i system łączności. Otrzymaliśmy ocenę najwyższą - informuje ppłk. Marcin Wiącek, rzecznik Żandarmerii Wojskowej.

Ocena została przeprowadzona w czasie ćwiczeń zorganizowanych w Wędrzynie. Następnie kraje wchodzące w skład Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej złożył wniosek o włączenie tej jednostki do Korpusu Północno - Wschodniego NATO, który ma siedzibę w Szczecinie. W jego skład wchodzi 12 krajów.

- Batalion Policji Wojskowej osiągnął w poprzednim roku gotowość bojową. Jego żołnierze już biorą udział w naszych ćwiczeniach. Jednak afiliacja Batalionu przy Korpusie wymaga zgody państw założycieli Korpusu - Polski, Niemiec i Danii. Zakładamy, że w tym roku zostanie podjęta decyzja - informuje "Rz" ppłk. Wojciech Wiśniewski, z Korpusu Północno - Wschodniego NATO.

- Gdyby tak się stało w skład Korpusu NATO po raz pierwszy wchodziłby wielonarodowy batalion policji wojskowej. Znalazłby się w dyspozycji dowódcy Korpusu. Żołnierze wchodzący w skład tego Batalionu mogliby brać udział w misjach zagranicznych nie tylko pod flagą NATO, ale także UE lub ONZ - gen. dyw. Mirosław Rozmus, komendant główny Żandarmerii Wojskowej.

Żołnierze wchodzący w skład takiej jednostki mogą zajmować się kontrolą ruchu drogowego, prowadzeniem śledztw i dochodzeń, a także zajmować się jeńcami i osobami zatrzymanymi. W skład Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej wchodzą żołnierze z : Polski, Czech, Słowacji i Chorwacji. Jednostka ta istnieje od pięciu lat. W tej chwili w jej skład wchodzi ok. 260 żołnierzy, w tym 160 polskich. Trzon stanowi oddział specjalny Żandarmerii Wojskowej z Mińska Maz.