Reklama
Rozwiń

Czy wojsko ma rozmawiać z Rosją

Akademia Obrony Narodowej otwiera się na świat, także ten niezbyt nam przychylny

Aktualizacja: 14.03.2013 02:29 Publikacja: 13.03.2013 20:11

Swe rewolucyjne plany generał Bogusław Pacek obwieścił na oficjalnym profilu na Facebooku. Napisał: „Moje dzisiejsze spotkanie i rozmowa z ambasadorem Rosji oznacza dalsze międzynarodowe otwarcie Akademii Obrony na świat. Uzgodniliśmy wymianę profesorów. Nasi studenci chętnie posłuchają wykładowców z Moskwy, a ich rosyjscy koledzy naszych profesorów”.

Część wojskowych zareagowała oburzeniem.

Akademia Obrony Narodowej to najwyższej rangi uczelnia wojskowa w Polsce. Uczą się tam kandydaci do najważniejszych stanowisk w polskiej armii i w strukturach NATO.

– Jako uczelnia jesteśmy otwarci na wszystkie poglądy, na różne źródła wiedzy. I te z Zachodu, i ze Wschodu. Jesteśmy uczelnią, na której pojawiają się jako wykładowcy goście z różnych państw – przekonuje gen. Pacek w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

– Jak pan szuka rosyjskich wykładowców dla AON? – pytamy.

– Ja nie szukam. Po prostu w ramach współpracy z ambasadorem i attaché militarnym Rosji zaproponowałem wymianę wykładowców: naszych w jednej ze szkół wyższych w Rosji i rosyjskich u nas.

– Chyba nie oczekuje pan, że do Warszawy przyjadą rosyjscy wojskowi kwestionujący oficjalną doktrynę obronną Moskwy?

– Nie oczekuję. Ale przecież nie będą prowadzić wykładów na taki temat. Na razie czekamy na odpowiedź strony rosyjskiej.

Jak to wygląda w innych krajach sojuszu północnoatlantyckiego? Regularne kontakty z Rosjanami utrzymuje rzymska uczelnia NATO Defense College. Własne kontakty z akademią sztabu generalnego Federacji Rosyjskiej utrzymują także amerykańskie akademie wojskowe.

W Polsce wymiana wojskowych wykładowców z Rosją to nowość. Współpracę z Rosjanami popiera Andrzej Karkoszka, były wiceminister obrony i szef rady doradczej przy dowództwie wojsk specjalnych NATO. – Jesteśmy bodaj jedynym państwem NATO, które nie utrzymuje kontaktów z rosyjskimi uczelniami wojskowymi – mówi w rozmowie z „Rz”.
Oburzony jest za to poseł PiS Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych i wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w kancelarii Lecha Kaczyńskiego: – Lista spraw trudnych w relacjach z Rosją rośnie: od Katynia po Smoleńsk. A władza skupia się na takich pozornych działaniach, które maja pokazywać, że nasze stosunki się poprawiają. Decyzja rektora AON to strategiczny błąd. Na takiej wymianie skorzysta przede wszystkim Rosja, bo będzie mogła prezentować swą doktrynę przed przyszłymi polskimi dowódcami.

Andrzej Karkoszka: – Za każdą doktryną stoją ludzie, z którymi należy rozmawiać. Oczywiście należy zachować ostrożność w kontaktach z Rosjanami. Nie ma co udawać, że nasze relacje są dobre. Należy choćby otoczyć ochroną kontrwywiadowczą polskich oficerów, którzy mieliby jeździć do Moskwy.

Gen. Pacek ma dalsze plany międzynarodowe. Niedawno podejmował ambasadora Iranu Samada Ali Lakizadeha.

– Ambasador pozytywnie ocenił rezultaty operacji koalicyjnej w Iraku – opowiada gen. Pacek. – Mówiąc o Afganistanie, przyznał, że choć pośrednio, to jednak Iran pomógł uczestnikom operacji.

– Powiedział coś konkretnego na ten temat?

– Wątku nie rozwijał.

– A o program nuklearny Iranu go pan pytał?

– Zdanie ambasadora na ten temat znam z kilku wcześniejszych jego wystąpień. Zawsze twierdzi, że nie ma on związku ze zbrojeniami.

Na swym facebookowym profilu gen. Pacek przekonuje: „Sądzę, że takiej otwartości uczelni oczekują nasi studenci”.

Służby
Pożar w Ząbkach pod lupą służb. Ustaliliśmy, jakie stawiają hipotezy
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Służby
Tomasz Siemoniak na granicy z Litwą. Postawił Niemcom warunek
Służby
Przerzut migrantów: szlak wiedzie teraz przez Białoruś i Litwę
Służby
Donald Tusk: Od 7 lipca wracają kontrole graniczne na granicy z Niemcami i Litwą
Służby
Straż Graniczna komentuje głośne nagranie. „To nie migranci, lecz funkcjonariusze”