Dęblin kusi arabskich pilotów

Armia ma pomysł utworzenia Międzynarodowego Ośrodka Szkolenia Lotniczego. Kursami w Polsce interesują się m.in. kraje Bliskiego Wschodu.

Aktualizacja: 19.01.2015 06:47 Publikacja: 19.01.2015 00:03

Dęblin kusi arabskich pilotów

Foto: Fotorzepa/Jacek Świerczyński

Koncepcja utworzenia w Dęblinie ośrodka, w którym umiejętności mogliby zdobywać piloci samolotów wojskowych z innych krajów, powstała w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Jej orędownikiem jest dowódca generalny, były szef Sił Powietrznych gen. broni Lech Majewski.

Ośrodek mógłby powstać na bazie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Szkolenia teoretyczne i podstawowe lotnicze odbywałyby się w dęblińskiej uczelni, a praktyczne w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego.

– Już teraz szkolimy na podstawie przepisów międzynarodowych nie tylko pilotów, ale też kontrolerów ruchu lotniczego, nawigatorów, mechaników, wysuniętych nawigatorów naprowadzania – mówi „Rzeczpospolitej" gen. bryg. Jan Rajchel, rektor komendant dęblińskiej uczelni. Ma ona kadrę przygotowaną do szkolenia pilotów z innych krajów i odpowiedni sprzęt, a jej obiekty są modernizowane. – Mamy do dyspozycji m.in. 19 nowoczesnych statków powietrznych – samolotów i śmigłowców, oraz symulatory – dodaje generał. W Dęblinie umiejętności zdobywają piloci samolotów transportowych, śmigłowców i samolotów odrzutowych.

Przedstawiciele niektórych krajów z Bliskiego Wschodu i Afryki już wyrażają zainteresowanie szkoleniami w Polsce. Oczywiście odbywałyby się one odpłatnie. Zdaniem jednego z rozmówców „Rzeczpospolitej" naszym atutem byłoby to, że możemy szkolić zarówno na sprzęcie rosyjskim, jak i zachodnim, taniej niż w USA.

Wiele krajów nie ma swoich ośrodków szkolenia pilotów wojskowych, wysyłają żołnierzy po naukę najczęściej do Stanów Zjednoczonych. Własne ośrodki mają m.in. Norwegowie, Szwedzi, Finowie, Brytyjczycy, Francuzi, Hiszpanie. Oni jednak szkolą głównie swoich ludzi.

Powstanie międzynarodowego centrum w Dęblinie byłoby możliwe najwcześniej za dwa–trzy lata. Do tego czasu do Polski trafią nowoczesne samoloty szkoleniowe M-346 Master, które zastąpią przestarzałe iskry. Dzięki nim możliwe będzie szkolenie pilotów F-16.

Ponadto, jak informuje nas ppłk Artur Goławski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, obecnie Siły Powietrzne skupiają się m.in. na unowocześnieniu infrastruktury w Dęblinie i pozyskaniu nowych symulatorów lotu. Dopiero potem będzie można podpisywać międzynarodowe umowy w sprawie szkoleń.

Nasi rozmówcy zastrzegają, że decyzja o powołaniu ośrodka należy do ministra obrony.

Służby
Służby i bez Pegasusa chętnie podsłuchują
Służby
Agenci CBA weszli do siedzib PKOl i PZKosz. Chodzi o faktury
Służby
Starlinki nie tylko dla Ukrainy. Obsługiwały także wybory w Polsce
Służby
600 tys. zł w rok. Kosmiczna pensja szefowej CBA
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Służby
Anna Dyner: Jak w Polsce werbują białoruskie i rosyjskie służby
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne