Po raz kolejny Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na problemy wynikające z braku przepisów, które dokładnie określałby, jakie są zasady przyznawania zwrotu kosztów dojazdu policjantom dojeżdżającym do miejsca pełnienia służby z pobliskiej miejscowości.

Brak ustawowego upoważnienia do wydania aktu wykonawczego oraz samego rozporządzenia powoduje sytuację, w której komendanci wojewódzcy Policji próbując wykonać dyspozycję wynikającą z treści art. 93 ustawy o Policji w różny sposób i w dowolnej formie kształtują zasady zwrotu kosztów dojazdu – zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Prowadzi to do sytuacji, w której komendanci wojewódzcy Policji w różny sposób i w dowolnej formie kształtują zasady zwrotu kosztów dojazdu. Wprowadzają oni ograniczenia w zakresie naliczania i wypłaty należności w formie ryczałtu, np. poprzez wymaganie zaświadczeń od przewoźnika lub 1/22 za każdy dzień obecności na służbie.

Zdaniem RPO swoboda w kształtowaniu tych zasad może prowadzić do ograniczenia uprawnienia policjanta do zwrotu kosztów dojazdu, a problem dotyczy dość znacznej grupy dojeżdżających do służby funkcjonariuszy.

Rzecznik zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych o rozważenie możliwości podjęcia skutecznej inicjatywy ustawodawczej zmieniającej obecny stan rzeczy.