Przypomnijmy, iż w listopadzie 2010 r. Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła do Komendanta Głównego Policji z wnioskiem o udostępnienie informacji, czy w ramach środków technicznych wykorzystywanych przy wykonywaniu kontroli operacyjnej, funkcjonariusze wykorzystują system nawigacji satelitarnej GPS do uzyskania i utrwalania danych o miejscach przebywania osób podejrzanych, ich samochodów lub innych pojazdów, którymi się poruszają.
Komendant Główny Policji dwukrotnie odmówił udzielenia dostępu do tej informacji. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Fundacji na decyzję Komendanta Głównego Policji o odmowie udzielenia tych informacji, jednak w sierpniu 2012 r., Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, na mocy którego uwzględnił skargę kasacyjną HFPC i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.
Rozpatrujący ponownie sprawę Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazał, że informacje, których udzielania domaga się HFPC należą do swego rodzaju wiedzy powszechnej i tak powinny być postrzegane. Sąd uchylił decyzje Komendanta Głównego Policji i jednocześnie zobowiązał go do udzielenia odpowiedzi na pierwotne pytanie Fundacji dotyczące wykorzystywania przez Policję przy wykonywaniu kontroli operacyjnej nawigacji GPS.
- Podczas dzisiejszej rozprawy pełnomocnik Komendanta Głównego Policji zadeklarował, że Komenda udzieli odpowiedzi na pytania Fundacji – powiedziała na łamach oficjalnego serwisu Fundacji prawniczka Irmina Pacho.