Jak wygląda nabór do Policji

Przyjęcie kandydata do służby w Policji następuje po kilkuetapowym postępowaniu kwalifikacyjnym.

Aktualizacja: 06.09.2013 18:46 Publikacja: 06.09.2013 18:45

Jak wygląda nabór do Policji

Foto: Fotorzepa, Bosiacki Roman

Wątpliwości do procedury rekrutacji nowych funkcjonariuszy Policji zgłosił poseł Prawa i Sprawiedliwości Sławomir Zawiślak. Jak zauważył w interpelacji do ministra spraw wewnętrznych, nawet najlepsze wyszkolenie i sprzęt nie są w stanie zagwarantować jakości, jeśli w szeregi Policji wstąpi człowiek, który, nie nadaje się do tej służby.

W odpowiedzi Marcin Jabłoński - podsekretarz stanu w MSW udzielił wyjaśnień, jak obecnie wygląda procedura rekrutacji do służby w Policji.

Przede wszystkim służbę w Policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Przyjęcie kandydata do służby następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego.

Składa się ono z etapów:

— złożenie podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego kandydata do służby, a także dokumentów stwierdzających wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz zawierających dane o uprzednim zatrudnieniu,

— test wiedzy,

— test sprawności fizycznej,

— test psychologiczny,

— przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej,

— ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji,

— sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby,

— przeprowadzenie postępowania sprawdzającego określonego w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Warto zaznaczyć, iż test psychologiczny obejmuje ocenę kandydata do służby w zakresie: predyspozycji intelektualnych, zachowań społecznych, stabilności, a także postawy w pracy. Test ten składa się z badania w formie testu komputerowego, a następnie z rozmowy z kandydatem, która dotyczy jego doświadczeń, postaw oraz predyspozycji do podjęcia służby w Policji. Na podstawie wyników testu komputerowego, następuje podsumowanie wyników z przeprowadzonego badania i rozmowy.

Marcin Jabłoński podkreślił, iż wyniki z poszczególnych etapów postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji są jawne dla danego kandydata do służby. O wyniku poszczególnego etapu postępowania kwalifikacyjnego kandydat informowany jest wkrótce po jego zakończeniu. - Ewentualne odstępstwa od tej reguły wynikają z konieczności przeprowadzenia dodatkowych czynności w ramach konkretnego etapu, np. testu psychologicznego – zaznaczył.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr