Wojskowi odzyskają niewypłacone emerytury. Trybunał Konstytucyjny (sygnatura akt: K 21 /13) uznał wczoraj art. 45 ust. 1 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin za niezgodny z konstytucją. Zgodnie z zakwestionowanym przepisem wypłata świadczeń pieniężnych jest wznawiana jedynie od miesiąca, w którym ustała przyczyna powodująca jej wstrzymanie. Dotyczy on sytuacji, gdy świadczenia nie mogły być doręczone z przyczyn niezależnych od wojskowego organu emerytalnego.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że żołnierze zawodowi nie będą tracić wypłat zawieszonych np. z powodu popełnionych przez nich błędów. Zdarzało się bowiem, że zainteresowani mylili się w numerze konta bankowego lub nie podawali nowego adresu zamieszkania. Po wyjaśnieniu sprawy otrzymywali świadczenia jedynie na przyszłość. Nie mogli jednak odzyskać zaległości.
– Ustawodawca potraktował ich tak, jakby nie przysługiwało im w tym czasie świadczenie – uzasadniał ustnie wyrok sędzia Marek Zubik. Powołał się też na wyrok z 19 lutego 2013 ( sygn. akt P 14/11).
– Chociaż przepisy dotyczyły policjantów, były tożsame – dodał sędzia.
Sędziowie uznali wówczas, że przepisy są niezgodne z ustawą zasadniczą. Trybunał Konstytucyjny nakazał przygotowanie nowelizacji ustawy emerytalnej dla funkcjonariuszy.