Prawo do takiej ochrony może wynikać zarówno ze zwolnienia lekarskiego, jak i z orzeczenia komisji lekarskiej – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w siedmioosobowym składzie (sygnatura akt I OPS 16/13).
Kwestia była niebagatelna, gdyż w takim przypadku policjanci zachowują przez 12 miesięcy prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. A identyczne przepisy ma nie tylko policja, ale również inne służby mundurowe.
Po orzeczeniu
Aspirant Zdzisław Z. został zwolniony ze służby w policji po orzeczeniu komisji lekarskiej, że jest całkowicie do niej niezdolny. Komendant miejski policji powołał się na art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o policji. Obliguje on do zwolnienia funkcjonariusza w razie orzeczenia trwałej niezdolności do służby. Nie można było natomiast – stwierdził komendant – zastosować art. 43 ust. 1 pkt 1, który przewiduje, że zwolnienie na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 nie może nastąpić przed upływem 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby. Nie ma on więc zastosowania do funkcjonariusza, który nie zaprzestał służby z powodu choroby, ale dopiero po orzeczeniu komisji lekarskiej. Ochrona przewidziana w tym przepisie służy tylko policjantom, którzy w dniu wydania przez komisję lekarską orzeczenia stwierdzającego niezdolność do służby nie byli w służbie z powodu choroby.
12 miesięcy wynosi okres ochronny dla funkcjonariusza zwolnionego ze względu na niezdolność do pracy
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku Zdzisław Z. argumentował, że dla zastosowania 12-miesięcznego okresu ochronnego istotne jest faktyczne zaprzestanie służby z powodu choroby. Może to potwierdzać zarówno orzeczenie komisji, jak i zwolnienie lekarskie. Sąd zaakceptował jednak decyzję policji i oddalił skargę.