W 2023 roku MON chce powołać na ćwiczenia wojskowe nawet 200 tys. osób. Powołania mają dotyczyć głównie osób, którym zostały nadane przydziały mobilizacyjne.
Zgodnie z ustawą z 12 marca 2022 r. o obronie ojczyzny (DzU poz. 655), ćwiczenia wojskowe odbywają żołnierze pasywnej rezerwy, czyli osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, ale nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej, nie podlegają militaryzacji oraz nie ukończyły 55. roku życia (w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63. roku życia). Rezerwiści pasywni są powoływani na ćwiczenia: jednodniowe (do 24 godz.), krótkotrwałe (trwające nieprzerwanie do 30 dni), długotrwałe (nieprzerwanie do 90 dni) oraz rotacyjne (łącznie do 30 dni w roku, z przerwami w określonych dniach).
Na czas odbywania ćwiczeń wojskowych pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego. Gdy wezwanie jest w trybie zwykłym lub ochotniczym, urlopu udziela na wniosek rezerwisty, a jeśli w trybie natychmiastowego stawiennictwa — na podstawie zawiadomienia szefa wojskowego centrum rekrutacji.
Czytaj więcej
W przyszłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej przewiduje powołanie na ćwiczenia do 200 tysięcy osób. Chce także przyjąć ponad 17 tysięcy osób do służby zawodowej w armii.
Żołd i wyrównanie
Za czas ćwiczeń wojskowych pracownik zachowuje wszystkie prawa ze stosunku pracy, poza wynagrodzeniem. Nie oznacza to jednak, że zostaje pozbawiony środków utrzymania. Za każdy dzień odbywania tych ćwiczeń rezerwiście przysługuje od wojska uposażenie zasadnicze. Dzienna stawka dla żołnierza niezawodowego wynosi od 2,85 do 13,40 proc. najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza – w zależności od stopnia etatowego zajmowanego stanowiska służbowego. Obecnie uposażenie zasadnicze żołnierza to 4560 zł, więc dzienne uposażenie wynosi np. dla: